CRUELTY FREE

Home / CRUELTY FREE

Cruelty Free

2010 yılından bu yana yayında olan makyajaynam.com, 2012 itibarıyla hayvanlar üzerinde deney yapmayan markaların ürün incelemelerinin yer aldığı bir mecra haline geldi. Bu kararımdan son derece mutluyum, geç kaldığım için biraz buruğum, yine de daha çok insana ulaşmak istiyorum!

Blogda, ilgili yazılarda birçok kez kez dile getirilmiş olsa da tekrar etmekte fayda var:

  • Kozmetik sektöründe Cruelty Free, üretim aşamasında ve sonrasında ürünlerin, ürünlerde kullanılan hammaddellerin/içeriklerin hayvanlar üzerinde test edilmemesi anlamına geliyor.
  • Hayvanlar üzerinde deney yapmayan markalar alternatif deneylere yöneliyor.
  • Hayvanlar üzerinde deney yapmayan markalar PETA, BUAV gibi kuruluşlara başvurup, cruelty free olduklarına dair sertifikalanıyor. Bazı markalar cruelty free olsa da bu tür kurumlara başvurmamayı tercih edebiliyor.
  • Çin Hükümeti, kozmetik ürünlerin hayvanlar üzerinde test edilmesini zorunlu kılıyor. Kimi markalar hayvanlar üzerinde deney yapmadığını iddia etse de Çin’de satış yaparak, ürünlerinin hayvanlar üzerinde test edilmesine müsaade etmiş oluyor.
  • “Biz cruelty free bir markayız, ama satışta bulunduğumuz ülkelerin kanunlarına uyum göstermek durumundayız.” şeklinde açıklamalar yapan markalar aslında cruelty free değil.

Bunların dışında markaların hayvan deneyleri politikaları zaman içinde değişiklik gösterebiliyor. Sıklıkla rastladığımız durum, markanın cruelty free iken hayvan deneylerinin zorunlu olduğu Çin’de satışa başlaması. Örnek vermek gerekirse: Yıllarca hayvanlar üzerinde deney yapmadığını söyleyen, cruelty free bir politika izleyen MAC Cosmetics, Estee Lauder’ın bünyesine geçmesiyle Çin’de satışa başladı ve artık cruelty free bir marka değil.

Ana şirket/ alt şirket hayvan deneyleri politikaları

Bazı markalar zaman içerisinde başka bir markanın/şirket grubunun bünyesi altına girebiliyor. Marka geçmişte cruelty free bir politika izlediyse, ama bünyesine girdiği şirket cruelty free değilse, ilgili markayı tamamen cruelty free bir markadır ya da değildir şeklinde değerlendirebilmek için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. Yine bir örnek verelim:

Leaping Bunny ve Peta sertifikalarına sahip The Body Shop, cruelty free olmayan Loreal grubunun bünyesine geçti. Fakat The Body Shop asla hayvanlar üzerinde deney yapmayacağına, hayvan deneylerinin zorunlu olduğu yerlerde satışta bulunmayacağına dair Loreal’le bir anlaşma imzaladı. Bu sayede sertifikalarını hala elinde bulunduruyor. PETA’ya göre cruelty free olmayan bir firmanın bünyesine geçmiş bir markanın, cruelty free statüsünü koruması için ana şirketten bağımsız olarak ürünlerini, içeriklerini hayvanlar üzerinde test etmemesi gerekiyor. Ve tabii ki hayvan deneylerinin zorunlu olduğu ülkelerde satış yapmaması da bu şartlardan biri…

Makyajaynam.com’da gördüğünüz markalar Leaping Bunny, PETA sertifikalı. Herhangi bir sertifikası olmamasına rağmen açıklıkla ürünlerini ve içeriklerini hayvanlar üzerinde test etmeyen markalar da kimi zaman burada yer alıyor. Hayvan deneyleri ile ilgili gelişmeleri (markaların politikaları vs) ilgili konu başlığından takip edebilirsiniz:

Hayvan deneyleri

Hiçbir şekilde hayvansal içerik barındırmayan vegan ürün yorumları için ilgili etiketi takip edebilirsiniz:

Vegan ürünler

Leaping Bunny onaylı markaları buradan inceleyebilirsiniz:

http://www.gocrueltyfree.org/shopper

Peta onaylı markaları buradan inceleyebilirsiniz:

http://www.mediapeta.com/peta/PDF/companiesdonttest.pdf

Leave a Reply

Your email address will not be published.