ANA SAYFA,  DUDAK,  Ruj & Lip Gloss

The Balm Meet Matte Hughes Likit Mat Rujlar

Renkler soldan sağa: Charming, Sincere, Committed, Doting, Dedicated, Loyal

Likit mat ruj fırtınası etkisini yitiriyorken bu postu hazırlıyor olmam da ayrı bir konu tabii. Yine de çokça talep gören rujlar bunlar, veganlar ve kolay ulaşılabilirler. Renk seçenekleri de epey fazla…

The Balm Meet Matt(e) Hughes ruj serisini 2015 gibi satışa sundu. Bugün de en popüler renkler olan Committed ve Charming renklerini edinmiştim ilk olarak. Geçen yıllar içinde seriye farklı tonlar eklendi, hatta var onlar bazı rujların renklerinde oynamalar yapıldı. Charming ve Committed ilk satışa sunulduğu tonlarda değil artık, hala güzeller ama. Markalar zaman zaman ürünlerde minik değişiklikler yapabiliyor, Hot Mama allık da eski renginde değil mesela.

Yurt dışında rujların mini boyları 6’lı setler halinde satışta, bize bir ara gelmişti ama artık görmüyorum. Böyle mini boylar benim için daha avantajlı. Bir sürü renk denemiş oluyorum, ürünü bozulmadan bitirebiliyorum. İlk fotoğraftaki rujlar da 6’lı setten çıkanlar. Her bir renk ayrı ayrı tam boy olarak satılıyor. Trustworthy ve Adoring tam boy olarak aldığım diğer iki renk.

Renkler: Üstte Trustworthy, altta Adoring

The Balm Meet Matte Hughes Ruj Renkleri

Renkler soldan sağa: Dotting, Committed, Sincere, Charming, Trustworthy, Loyal, Adoring, Dedicated

Doting: Aslında çok güzel bir şeftali, turuncu rengi ancak epey problemli. Yamalı yamalı duruyor, tam örtücülük için iki kat uygulamadan fazlasını gerektiriyor. En az kullandığım renklerden.
Committed ve Sincere: Bu iki renk birçok makyaja giden joker nude tonlar, ama dudağı ölü gösterenlerden değil. Sincere Committed’a göre biraz daha koyu ve çok hafif kahvelik barındırıyor. Tekrar alacak olsam Sincere tercihim olurdu sanırım.
Charming: Bence serinin en kullanışlı, en güzel rengi kesinlikle Charming. Hafifçe sürülüp dağıtıldığında da, koyuca sürüldüğünde de çok güzel duruyor. Hemen hemen her ten rengiyle de uyum sağlıyor.
Trustworthy: Bende epey kahve durdu bu ruj. Bazı görsellerde fazlasıyla kiremit rengi gibi görünüyor. Renk olarak her cilt tonunda farklı duracak renklerden.
Loyal: Kırmızı rujlarda da aynı rengin kimde nasıl duracağı pek belli olmuyor. Loyal bana kalırsa ne çok turuncu alt tonlu ne de soğuk diyebileceğimiz mavi alt tonlu bir kırmızı. Denemeden alınmaması gerekir çünkü özellikle kırmızı rengi genel anlamda çok yanıltıcı olabiliyor.

Adoring: Bu rujun ambalajında durduğu renkle dudaktaki rengi aynı olmadı bende. Açıkçası şişesindeki rengi benim için efsaneydi. Klasik bir koyu bordodan farklı görünüyordu, dudaklarımda çok koyu bir vişne çürüğü gibi durdu.
Dedicated: 6’lı setten çıkan, pek popüler olmasa da özellikle yaz aylarında güzel durduğunu düşündüğüm fuşya tonlarında bir renk, cart değil kesinlikle. Ben bu tonları ten rengi giysilerle çok yakıştırıyorum =)

Kalıcı mı? Yapıları nasıl?

Evet rujlar son derece kalıcı. Yağlı bir şeyler tüketmedikçe dudaktan silinip gitmiyorlar. Zaten yağsız bir ürünle kolay kolay temizlenmiyorlar, dudaktan kazımak zorunda kalıyorsunuz, koyu renkler daha kalıcı. Yapı olarak dudakta ağır bir tabaka hissi vermiyorlar. Bazı likit mat rujlar gibi aşırı bir yapışkanlık durumu da söz konusu değil. Ayrıca hiçbirinde dudaktan parça parça dökülme sorunu yaşamadım. Ancak dudakları kurutuyorlar. Aslında bu kurutma durumu dudaklarınızdaki tüm nemi alıp götürme durumu değil. Ruj dudağınızda olduğu sürece o gerginlik hissi az da olsa hissediliyor. Likit mat rujların fıtratında var sanırım. Alttan bir balm sürseniz bile matlıklarından bir şey kaybetmiyorlar. Hafiften bir mentol aroması var, dudak dolgunlaştırma gibi bir durum ise gözlemlemedim.

Öte yandan ben klasik rujları daha çok seviyorum. İlla mat olsun diyorsanız artık çok güzel formüllü mat stick rujlar var. Kat Von D’nin klasik serisindeki renkler çok güzel, matlar ve yapı olarak çok başarılılar, tüm seri vegan. Smashbox’ın mat klasik rujları da aynı şekilde. Yerli markalardan Pastel’in stick mat rujlarını epey başarılı buluyorum. Ülkemizden çekilmeseydi Gosh markasının rujları da çok iyi alternatifti. Likit rujlar fotoğraflarda çok güzel görünüyor ama hata kabul etmiyorlar. Eşit bir şekilde sürmek, dudakları ölü deriden arındırmak, nemlendirmek gerekiyor. Tüm bunları yapsanız bile canınız istediği zaman kolayca tazeleyemiyorsunuz.

Trustworthy, Loyal, Dedicated, Adoring

The Balm Trustworthy Ruj
The Balm Meet Matte Loyal
Dedicated
The Balm Adoring

Nerede satılıyor, fiyatı ne kadar? Cruelty Free ve Vegan mı?

The Balm markasını ülkeye yalnızca Gratis getiriyor, sahte kozmetik ürünlere dikkat edin lütfen. Daha uygun fiyata alacağım diye sağlığınızı riske atmayın. The Balm çokça taklit edilen markalardan olduğu için hatırlatma gereği duydum. Rujlar vegan formüllü. The Balm Çin’de satış yapmıyor, zulümsüz bir politika izlediğini belirtiyor. Güvenip güvenmemek size kalmış. Birçok Cruelty-free kaynak markayı deney yapmayanlar listesinde gösterdiği için ürünlerini satın alıyorum. Fiyat ise artık hepimizin bildiği gibi sürekli artıyor. Şimdiki ürün fiyatı 6 ay sonra değişeceği için güncel fiyatı yetkili firma olan Gratis’ten kontrol edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın