ANA SAYFA,  DUYURU!,  HABERLER

Güncelleme: Wet N Wild’ın Çin’de Satış Yaptığı Ortaya Çıktı

Ve çok daha fazlası…

Tüm dünyada cruelty-free olarak bilinen, uygun fiyatlı kozmetik ürünleri olan, hatta ambalajlarından tavşan logosunu eksik etmeyen Wet N Wild’ın 2018 yılından bu yana Çin’de satış yaptığı ortaya çıktı. Son yıllarda Çin’deki deney zorunluluğu ile ilgili gelişmeler olsa da deneylerin sonlandığı ya da tamamen yasaklanması gibi bir durum söz konusu değil. Çin’de üretilen ürünler herhangi bir aşamada teste tabii tutulmasa da, satın alınan bir kozmetik ürünü herhangi bir şikayet sebebiyle ilgili birimlere bildirildiğinde bu ürünün hayvanlar üzerinde test edilme olasılığı bulunuyor. Kimileri bu durumda markanın suçu yok ki, onlardan bağımsız bir süreç gibi bir argüman geliştirse de en başından ÇİN PAZARINA GİREREK marka bu süreçleri kabul etmiş oluyor.

Kozmetik markaları birer şirkettir ve şirketlerin amacı da para kazanmaktır. Bazı şirketler “karakterli” ve kararlı bir duruş sergileyip her ne koşulda olursa olsun deneyler sonlanmadığı sürece Çin pazarına girmeyi reddederken –THE BODY SHOP gibi-, bazı markalar da Çin pazarına girer. Kimileri bunu açıklar –NARS- gibi, kimileri de saklar –WET N WILD-.

Şimdi bu olay nasıl ortaya çıkıyor, Wet N Wild ne gibi açıklamalarda bulunuyor, kısaca onlardan söz edeyim.

Cruelty Free Kitty isimli bir blog var, blogun sahibine takipçileri tarafından çeşitli fotoğraflar geliyor. Bunlar Çin’de bulunan Watsons mağazalarında çekilmiş ve Wet n Wild’ın standlarının olduğu fotoğraflar! Blogger bunun üzerine markayla iletişime geçiyor ve Wet N Wild Çin’de satışımız bulunmamaktadır şeklinde açıklama yapıyor. Blogger iki ay boyunca bilgilerin doğruluğunun teyidi için uğraşıyor ve sahiden de markanın Çin anakarada birçok yerde satışının olduğu ortaya çıkıyor. Sayfanın linkini bırakacağım.

Sonraki süreç çoğunlukla kriz anlarından alışık olduğumuz gibi. Sessizlik, yorum silme vs.

Marka aslında daha önceden Leaping Bunny sertifikasına da sahipmiş, ancak 2016 çıkarılmışlar programdan.  Hatta ta 2012’de PETA da bunları listelerinden silmiş, daha sonra listeye yeniden girmişler.  Şu an ise Wet N Wild hala deneysiz bir marka oldukları iddiasında. 2014’te gerçekleşen bir gelişme olan, Çin’de üretilen kozmetik ürünlerin deney zorunluluğu olmadığı konusundan güç alarak bu iddiadalar. Fakat yukarıda da belirttiğim gibi post market,  yani ürünün raflarda yerini aldıktan sonra test edilme ihtimali göz ardı ediliyor.

Özetle Wet N Wild öyle ya da böyle deneylerin tam anlamıyla sonlanamadığı Çin’de satış yapıyor ve bunu saklıyor. Koskaca marka yalan söylemiş =)

Benim kararım bundan sonra Wet N Wild ürünlerini satın almamak yönünde. Blogdaki tüm wet n wild yazılarını güncellemem zaman alabilir, o yüzden ilgili postlarda bu içeriği görürseniz lütfen okuyun.

Sevgiler!

Cruelty Free Kitty’nin yazıları aşağıda:

Bir yorum

Bir Cevap Yazın