ANA SAYFA,  HABERLER

Marka Durum Güncellemesi: NARS, Too Faced, The Body Shop

too_faced_sweet_peach

Image credit: www.toofaced.com

Merhaba,

Belirli aralıklarla paylaştığım marka durum güncelleme yazılarında, ilgili markaların hayvan deneyleri politikalarıyla ilgili son gelişmelerden bahsediyorum. Aynı zamanda Türkiye’ye gelmesi muhtemel olan ya da satışı sonlandırılan markalar da  bu yazılarda yer alıyor. Bakalım neler olmuş…

Too Faced: Ülkemizde satıştayken enteresan bir şekilde burun kıvrılan ve bağımsız bir marka olan Too Faced, uzunca süredir hayvan deneyleri yapmayan bir marka olarak biliniyor, PETA sertifikalı. Geçtiğimiz aylarda ise aşina olduğumuz şekilde dev bir grubun bünyesine girdi: Estee Lauder. Evet, artık Too Faced de hayvanlar üzerinde deney yapan bir şirketin altında bulunuyor. Yalnız daha önce de çokça belirttiğim üzere, bu durum alt markanın hayvanlar üzerinde deney yaptığı anlamına gelmiyor, ki Too Faced de PETA sertifikasını koruyor, hala Cruelty-Free bir politika izliyor. Ana şirketin deney yapıyor olması sizi rahatsız ediyorsa bu markayı listenizden çıkarabilirsiniz.

NARS: Ve NARS. “Nars cosmetics is no longer cruelty-free.” Herhangi bir sertifikası olmamasına karşın uzunca süredir Çin pazarına girmeyi reddeden, zulümsüz politika izlediğini belirten NARS, yine geçtiğimiz aylarda “kanunların gerektirdiği durumlarda” deney yapacağını açıklayarak cruelty-free statüsünü kaybetti. Halihazırda CF olmayan Shiseido’nun bünyesinde bulunan marka epey tepki görse de bu durumu pek önemsiyor gibi görünmüyor. CF kullanıcısı iseniz markanın üzerini gönül rahatlığıyla çizebilirsiniz.

The Body Shop: The Body Shop da sıkça ana şirket-alt şirket örneklerinde bahsettiğim bir markaydı. Leaping Bunny ve Peta sertifikaları olan marka Loreal’in bünyesinde bulunuyordu. Geçtiğimiz aylarda ise Loreal The Body Shop’u Brezilyalı bir şirket olan Natura Cosméticos’a sattı. Peki Natura Brasil nasıl bir hayvan deneyleri politikası izliyor?
Marka 2003’te hayvan deneylerini sonlandırma kararı almış. Yani öncesinde gayet de deney yapıyorlarmış. Bitmiş ürünlerini, ürünlerinde kullandıkları içerikleri ve ham maddeleri hayvanlar üzerinde test etmediklerini belirtmişler, aynı zamanda tedarikçilerinin de deney yapmıyor olduklarını söylüyorlar. Markanın ilgili açıklamasını buradan inceleyebilirsiniz. Yalnız bu markanın PETA ya da Leaping Bunny gibi kurumlardan bir sertifikası bulunmuyor gördüğüm kadarıyla. Brazilian NGO PEA isimli bir kuruluşun deney yapmayan markaları arasında oldukları belirtilmiş.
Özetle hayvan deneyi yapmayan markalar arasında yer alan The Body Shop artık Loreal’in bünyesinde değil.

Gelelim yeni gelecek olan ve sessiz sedasız raflardan kalkan markalara…

kat_von_d_türkiye

Image credit: www.katvondbeauty.com

Kat Von D Türkiye : Sephora mağazalarında satışa sunulması bekleniyor. Vegan ürün gamını genişleten marka için heyecanlıyım açıkçası. Beklemedeyiz!

Gosh: Gosh standları kimi Gratis mağazalarından kalktı, yerine başka bir marka getirilmiş. Gosh tamamen gidiyor mu, yoksa sadece kısıtlı mağazalarda mı satışta kalacak emin değilim. Kesin, net bir açıklamaya henüz rastlamadım.

Giovanni: Gratislerde satılan saç bakım ürünleri markası Giovanni Leaping Bunny sertifikalıydı ve sessiz sedasız kalktı maalesef. Avokado ve argan yağlı serisinden çok memnun kalmıştım. Uğradığım hiçbir Gratis’te ürünlerine rastlayamıyorum.

Yes To: Yes To birkaç sene öncesine kadar Sephora mağazalarında satışta olan bir cilt bakım markasıydı. Bir Instagram takipçimin haber vermesi üzerine markanın yeniden Türkiye’ye dönüyor olduğunu öğrendim. Güzel haber!

İçerik: makyajaynam.com

https://www.instagram.com/makyajaynam/

 

2 Yorum

    • MakyajAynam

      Haklısınız, gerçekten güzel ürünleri olan bir markaydı. Ama artık onlarca alternatif var, o yüzden çok da üzülmüyorum =)

Bir Cevap Yazın