Cruelty Free Kozmetik ve Cilt Bakım Markalarında Son Durumlar: LUSH, Dermalogica, Yes To, NYX, Tarte, Too Faced

Home / ANA SAYFA / Cruelty Free Kozmetik ve Cilt Bakım Markalarında Son Durumlar: LUSH, Dermalogica, Yes To, NYX, Tarte, Too Faced
Cruelty Free Kozmetik ve Cilt Bakım Markalarında Son Durumlar: LUSH, Dermalogica, Yes To, NYX, Tarte, Too Faced

Görsel kaynak: LUSH

lush

LUSH: Kullanıcılarının da fark ettiği üzere marka Türkiye’den çekileceği sinyallerini yavaş yavaş verdi ve beklenen oldu, cruelty free bir markaya daha elveda dedik.
Teker teker mağazaları kapandı, ürün satışı yaptıkları web sayfaları uzunca süre güncellenmedi. Akıllara, “Acaba gidiyorlar mı?” sorusu geldi ve de gittiler. Blogda çok fazla Lush ürünü var. Bu markayı tercih etmemdeki en büyük sebep hayvanlar üzerinde deney yapmıyor oluşları, hatta bu vahşete engel olmak için tüm dünyada 30 yılı aşkın süredir gayret gösteriyor olmalarıydı. Hiçbir zaman “ay çok doğal canım Lush” demedim. Ürünlerini almadan önce her zaman araştırdım, genel yorumlara baktım. Şampuanları ciddi anlamda saçıma iyi geliyordu mesela, Lemony Flutter efsaneydi, keza Dream Cream de. Şimdiyse ücretsiz taze maske alabileceğim boş LUSH kaplarıyla bakışıyoruz. Yukarıda online alışveriş denmiş ama bildiğiniz üzere yurtdışından kozmetik alışverişimiz de YASAK.

DERMALOGICA: Yanlış hatırlamıyorsam 2012’ydi. BUAV ve PETA sertifikasına sahip olan marka, birden BUAV‘ın cruelty free listesinden çıktı. Gerekçe olarak Çin pazarına girecek olmaları gösterildi. Bu süreçte marka, Peta’nın hayvanlar üzerinde deney yapmayanlar listesinde kalmaya devam etti. Dermalogica Türkiye’yle görüştüğümde kendilerinin de çok şaşkın olduklarını ve henüz kesin bir bilginin taraflarına ulaşmadıklarını öğrendim. Bir iki ay öncesinde ise markanın BUAV sertifikasını geri aldığını yine tesadüfen görmüş oldum. Marka Çin’de satış yapmıyor, cruelty free statüsünü koruyor.

YES TO: Markanın birçok serisi bulunuyor, sanırım en çok Yes To Carrots’a aşinaydık. Sephora mağazalarında satılan bu markanın da artık satışı gerçekleşmiyor. Demirören Sephora, ürünlerinin kalktığını söyledi.

NYX: Yine bir Loreal vakası (ay ben gülerim!). Bunu çok araştırmadım, okumadım da. Galiba NYX de Loreal’in bünyesine geçiyor. Bişiler bişiler anlaşması imzalamaları söz konusuymuş. Artık şaşırmıyorum. Çünkü Loreal 2007 yılında Canan Kozmetik’le bile anlaşma imzalamış firma. İpek şampuanları bildiniz mi? Heh işte onlar Loreal’in bünyesinde. Ya ya…

TARTE: “Ne güzel ürünleri var, keşke Türkiye’de olsa” dediğimiz (en azından ben diyordum) Tarte, cruelty free olmayan bir Kore markasının bünyesine geçti, hayvanlar üzerinde deney yapmayacaklarını, cruelty free kalacaklarını açıkladı. Sonrasını zaman gösterir. Ülkemizde satışı bulunmuyor bu markanın.

Güncelleme / TOO FACED: Blogda fazlasıyla gördüğünüz bu markanın, bir seneyi aşkın süredir Türkiye’den gideceği söyleniyordu. Galiba en sonunda Too Faced de gidiyor. Sephora mağazalarında indirime girmiş bütün ürünleri, yazık oldu!

http://www.makyajaynam.com/tag/too-faced/

Son durumlar böyle. Sizin de eklemek istedikleriniz, haberdar etmek istedikleriniz varsa yazın, paylaşın…

İçerik, görsel makyajaynam.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.