ANA SAYFA,  DUYURU!,  HABERLER

Kozmetik sektöründe hayvan deneyleri Avrupa’da yasaklandı!


Ha geldi, ha gelecek denen kanun sonunda Avrupa’da yürürlüğe girdi. Avrupa’da kozmetik ürünlerin tüm aşamalarıyla  hayvanlar üzerinde test edilmesi yasaklandı.

Bundan sonra ne olacak?

Bitmiş ürünler, ürünlerde kullanılan içerikler, yeni geliştirilen formülasyonlar, Avrupa’da hayvanlar üzerinde test edilmeyecek.

Avrupa’da satılan bütün kozmetik markalara güvenebilecek miyiz?

Hayır. Çin Hükümeti kozmetik ürünlerin hayvanlar üzerinde test edilmesini hala zorunlu kılıyor. Halihazırda Çin’de satış yapan markalar, ağız sulandıran dev Çin pazarından bir günde çekilmeyeceklerdir, alternatif yollara başvuracaklardır. Yani bu durumda X markası Avrupa’da ürünlerini hayvanlar üzerinde teste başvurmadan üretip, Çin’de satış yapabilmek için farklı seriler sunma yoluna gidebilir. Elbette her yasada olduğu gibi bu yasadaki açıklıklardan faydalanmaya çalışanlar olacaktır. Tabii burada bahsi geçen, tüm dünyaca bilinen dev markalar.

Ne olursa olsun, bugün gelinen durum bir şeylerin değişebileceğinin göstergesi olduğu için önemlidir. Bu konuda bu kadar ciddi kararların alınması, uygulamaya konulması tepkisini gösteren, sesini çıkaran duyarlı tüketicilerin, kimi örgütlerin ve kuruluşların etkisiyle gerçekleşiyor, inkar edemeyiz.
Konuyla ilgili İngilizce kaynaklara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

logicalharmony.net/eu-confirms-ban-on-anim…

logicalharmony.net/are-cosmetics-in-the-eu-truly-cruelty-free/

Duygu’nun konuya ilişkin yazısını okumak için:

cirkinkadinyokturazmakyajvardir.blogspot.com/2013/03/avrupa-birliginin-hayvan-deneyi-yasag

 

Cruelty free terimi ‘zulüm görmemiş”, “işkencesiz” “eziyetsiz” gibi ifadelerle açıklanabilir.

Kozmetik sektörü için konuşmak gerekirse, ürünlerde kullanılan hammaddelerin, kimyasalların, bitmiş ürünlerin hayvanlar üzerinde test edilmemesi, ilgili markayı/firmayı/ürünü “cruelty free” olarak adlandırmamızı sağlar.

Markaların hayvanlar üzerinde deney yapmadıklarını/ cruelty free olduklarını nasıl anlayacağız?

Kozmetik sektöründeki hayvan deneyleri, bugün dünyada hiç de azımsanmayacak sayıda insan tarafından tepki görüyor. Gönül isterdi ki Türkiye için de aynı şeyi söyleyebilelim. Yine de eskiden bu konunun hiçbir şekilde bahsi bile geçmezken, artık insanlar merak ediyor, sorgulama gereği duyuyor, öğrenmek istiyor… Bloga gelen aramalardan görebiliyorum!

Gerek kullandığı ürünün hayvanlara işkence edilerek üretildiğini bilen bilinçli tüketicilerin baskısı, gerek bu konuda ciddi araştırmalar yapan kuruluşlar sayesinde markalar, hayvan deneyleri politikaları hakkında detaylı açıklamalar yapmak zorunda kalıyorlar. Elbette elinden geldiğince hayvan deneyleri yaptığı halde bu durumu gizlemeye, kelime oyunlarıyla örtbas etmeye çalışan markalar var. Bu açıklamaların en babası, daha önce de yazdığımız:

” Kanunların gerektirdiği durumlar dışında, hayvanlar üzerinde test yapmıyoruz.” dur.

Birçok markanın da başına bela olan, dev bir Çin pazarından bahsediyoruz. Çin hükümeti kozmetik ürünlerin hayvanlar üzerinde test edilmesini zorunlu kılıyor. Özetle;

1- Bir marka, ‘ Kanunların gerektirdiği durumlarda test yaparım, satış yaptığım ülkenin yasalarıyla uyumlu olmak zorundayım’ gibi açıklamalarda bulunuyorsa cruelty free değildir.

2- Bir marka, ‘ Bitmiş ürünlerimiz hayvanlar üzerinde test edilmez.’ deyip, ürünlerinde kullandıkları içerikleri hayvanlar üzerinde test ediyorsa cruelty free değildir.

3- Bir marka, kendisi hayvanlar üzerinde test yapmasa bile, 3. kuruluşlara ( laboratuvar vs ) hayvanlar üzerinde test yapması için para ödüyorsa cruelty free değildir.

Gördüğümüz her tavşan logosuna güvenmeli miyiz?

Hayır. Genelde, bazı ürün ambalajlarında gördüğümüz çeşitli tavşan logoları yanıltıcı olabilmektedir. Kimi markalar, ürünlerinde kullandıkları içerikleri yok sayıp, bitmiş ürünlerini hayvanlar üzerinde test etmediğini bahane ederek tabiri caizse “kafasına göre” tavşan logosu kullanabilirler.

PETA (tık tık!) ve Leaping Bunny ( tık tık!) listelerini inceleyerek markaların durumları hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Güvenip güvenmemek size kalmış…

Hayvan deneyleri hakkında detaylı Türkçe açıklama için şurayı ziyaret edebilirsiniz: lushturkey.com/fightinganimaltesting/

Bu yazı makyajaynam.com‘a aittir.

5 Yorum

  • heraklia

    ölmeden görmek istiyorum güneşli günleri. o güneşin tüm hayvanlar için doğmasını…inşallah.

  • SasuSakuPowaa

    Tatlım sana birşey sormak istiyorum, Rimmel London’un çok büyük fanıydım eskiden, hayvan deneyi yaptığını duyunca bıraktım, 1.5 yıldır ürünlerini kullanmıyorum. Ama aynı Essence gibi sitelerinde hayvan deneyi yapmadıklarına dair bir açıklama var. PETA’nın hayvan deneyi yapanlar listesine bakamadım, o yüzden sana sormak istedim. Bu konuda bir bilgin var mı?

Bir Cevap Yazın