Cilt Bakım Rutinim: Neler yapıyorum? Hangi Ürünleri Kullanıyorum?

 

Cilt bakımında mümkün olduğunca az ürün kullanmaya özen gösteriyorum. Gece kremi, gündüz kremi, o serum, bu serum, bilmem ne maskesi … Yazarken bile içim sıkılıyor, ki hepsini kullanacak sabrım da yok vaktim de…

Aslında cilt bakımı, benim için çoğunlukla gece, yatmadan önce vuku buluyor. Kalktığımda yüzümü sadece suyla yıkıyorum.

 

Neler Yapıyorum?

1. Adım: Makyajımı temizliyorum

Evet, ilk etapta makyajı çıkarmaya yönelik bir temizleyici önemli. Cilt temizlemeye yönelik bir ürünle, direkt yüzüme girişmiyorum. Önce boyalardan kurtuluyorum anlayacağınız. Bu adım için bir süredir kullandığım ürün:

 

Yes to Carrots Makeup Removing Cleanser

( Okumak için yazıya tıklayın )

 

2. Adım: Herhangi bir temizleyiciyle yüzümü yıkıyorum.

Temizleme jeli olabilir, sabun olabilir, artık nasıl bir ürün kullanıyorsanız. Ben epeydir Lush’ın Coalface isimli sabununu kullanıyorum:

Lush Coalface

3. Adım: Cildimi tonikliyorum

Tonikleri severim, yıllardır da kullanırım. Cildinizi temizlediğiniz üründen arda kalanları temizler, nemlendiricinize zemin hazırlar, kimileri cilde aydınlık verir. Bu aralar kullandığım ürün yine ( evet ) Lush’ın şu toniği:

 

Genel olarak memnun kaldığım bir tonik, hatta bu ikinci şişem fakat farklı bir şeyler denemek istiyorum.

Lush Breath of Fresh Air

 

4. Adım: Göz Kremi

Şu an kullanmakta olduğum göz kremimi kaybettim! Ama şöyle söyleyeyim, yüzüme nemlendirici sürmeden önce göz kremi sürüyorum ve bu sıralamanın önemli olduğuna inanıyorum çünkü: Önce nemlendiricinizi sürüp, sonra göz kreminizi uygularsanız, ister istemez göz çevrenize de yüzünüz için olan nemlendiriciden bulaştırmış olacaksınız. Ve evet,  yüzünüze sürdüğünüz kremleri göz çevrenizde kullanmamanız gerekiyor.

 

5. Adım: Cildimi nemlendiriyorum

İtiraf ediyorum, bu konuda tembellik gösterebiliyorum, nemlendirici sürmeyi atlayabiliyorum ama gerçekten atlanmaması gereken bir adım. Önemli olan cilt tipinize ve yaşınıza uygun bir nemlendirici edinmek . Benim bu aralar kullandığım ve yazısını da yazmayı planladığım ürün:

 

Yes to Tomatoes ( İsmini yesinler! ) Clear Skin Daily Balancing Moisturizer

Gece için ayrı nemlendirici kullanmıyorum. İleride ihtiyaç duyarsam neden olmasın…

Bu adımlar böyle madde maddeyken çok uzun sürüyormuş gibi gelebilir ama düzene oturttuktan sonra her işlem kısa sürüyor. Bunların dışında ek bir şeyler yapmıyor değilim tabii. Yine bir süredir kullandığım ve sizlere de bahsettiğim Lush Herbalism’i haftada iki ya da üç kere kullanıyorum. Gerçekten çok sevdiğim bir ürün oldu. Haftada 2 – 3 kere kullanmak yeterliyken banyo dolabında duran ürün beni resmen dürtüyor, gidip hemen kullanasım geliyor.

 

Lush Herbalism

Maden suyu var bir de. İçmek de yüzünüze sürmek de bence cilde çok çok iyi geliyor. Yüzüme sürmek için bir şişe maden suyunu israf etmiyorum. Bir miktar maden suyunu şişenin dibine ayırıyorum, sonrasında disk pamukla tonik sürer gibi yüzüme uyguluyorum. Bu yöntem özellikle yaz aylarında çok işime yarıyor, cildim hem nemleniyor hem de ferahlıyor.

 

Bu adımlar dışında özel bir şeyler yapmıyorum. Kullandığım ürünlerse haliyle dönem dönem farklılık gösterebiliyor. Bir ürüne takılıp, uzun süreler kullanmıyorum, değişiklik iyidir =)

içerik ve görseller makyajaynam.com 

http://www.yestocarrots.com/

 

 • 0

  Overall Score

 • Reader Rating: 0 Votes

Share

You May Also Like

6 yorum “Cilt Bakım Rutinim: Neler yapıyorum? Hangi Ürünleri Kullanıyorum?

 1. Makyajlı Haller
  21 Eylül, 2012 at 16:05

  Tes to Carrots markasını ilk kez senden duydum. Benim cahilliğim de olabilir. Bunlarla ilgili yazılarını merakla bekliyorum.

  • MakyajAynam
   21 Eylül, 2012 at 16:37

   Estağfurullah.
   Ben de şimdiye kadar iki ürününü denedim. Biri yukarıdaki temizleyici, yazısını linkten okuyabilirsin:
   https://www.makyajaynam.com/?p=6148
   diğeri de henüz yazmadığım nemlendiricisi. Bir süre daha kullanıp yazacağım.

 2. viva
  23 Eylül, 2012 at 14:13

  En sevdigim postlar, cilt bakim rutinler kesinlikle : ) su siyah ürünü cok merak ettim, ortalik batmiyormu yüzünü yikarken? Cok hos gözüküyor : )

  • MakyajAynam
   23 Eylül, 2012 at 21:26

   Siyah sabun bildiğimiz sabun, ortalık batmıyor sadece köpüğü gri oluyor =)

 3. Reyhan
  25 Eylül, 2012 at 15:59

  İzleyicilerinizi kırmayıp cilt bakım rutini postu yaptığınız için çok teşekkür ederim, harika bir yazı olmuş 🙂 Lush’ı güzel kokulu sabun vs. üreten firma olarak biliyordum,cilt bakım ürünleri dikkatimi çekmemişti, en kısa zamanda Lush’tayım 🙂

  • MakyajAynam
   25 Eylül, 2012 at 16:25

   Ben teşekkür ederim. Elimden geldiğince isteklere yer vermeye çalışıyorum.
   Lush’ı geç keşfedenlerdenim. Cilt bakımı üzerine çok fazla ürünü var, kullanıcı yorumlarını dikkate alarak, araştırarak, kendim için uygun olan ürünlerini tercih etmeye gayret gösteriyorum. Umarım sizin de işinize yarar =)

Bir Cevap Yazın