ANA SAYFA,  DUYURU!

Duyuru: MAC Cosmetics Peta’nın Hayvan Deneyi Yapanlar Listesinde!

 

MAC’in hayvan deneyleri politikasındaki değişikliklerden aylar önce bahsetmiştim, öğrendiğimden beri de ürünlerini kesinlikle satın almıyorum bildiğiniz gibi.

Bazılarınız Estee Lauder bünyesinde olan MAC’in, Peta’nın hayvan deneyi yapanlar listesinde olmadığını söylemişti, ve evet: MAC artık bizzat kara listede yer alıyor:

 

http://www.mediapeta.com/peta/PDF/companiesdotest.pdf

 

Hala okumadıysanız:

https://www.makyajaynam.com/?p=5280

7 Yorum

 • Pelin

  Merhaba öncelikle hayvanlar üzerinde teste karşı duyarlı olman çok güzel bir davranış herkesin aynı şekilde düşünmesi gerek… Listeye baktım da beni çok şaşırtan markaları da gördüm :S … mesela L’occitane :/ … hem pahalı satılıyor hem de organik olduğu söylenemez cilt temizleyicisini almıştım SLS vardı içinde ne anlarım ben bu işten. Bir daha almam

  • MakyajAynam

   Merhaba,
   Teşekkür ediyorum, daha çok insanın duyarlı olmasını ümit ediyorum ben de.
   Bahsettiğiniz markanın ürünlerini bu zamana kadar hiç kullanmadım ve “biz çok doğalız” diyen başka markaların ürünlerini o laflarına güvenerek tercih ediyor değilim şahsen.

 • aytül

  Ben de farkettim ki, hayvanlar üzerinde deney yapan çok fazla firma var ve ben bir loreal’de bir kiehls’te falan kalmışım. Mesela Bourjois yapmazken; onunla aynı firmaya ait olduğunu zannettiğim Chanel yapıyormuş. Çok üzgünüm. Mesela daha geçen vaselin aldım, ne yazık ki o da listede. Elimde BB, Mac ürünü var, tek tesellim bu listeye girmeden önce almış olmam, daha da almam. En iyisi bu listenin bir çıktısını almak.

  • MakyajAynam

   Evet maalesef çok fazla firma var deney yapan. Televizyonda kadın kuşağında yayınlanan reklamların hepsi bu firmalara ait. Dehşetle izliyorum! Korkuyorum, üzülüyorum, gerçekten çok çok üzülüyorum…

   Şu an bende de mac ürünleri var, gerçekten çok sevdiğim bir markaydı. Açıklamalarını öğrendikten sonra ise mağazalarına adımımı atmadım.
   Sonuçta güvenip alışveriş yapıyorsunuz, marka çıkıp ” ben vazgeçtim, hayvanlar gerektiğinde umrumda değil ” diyebiliyor. MAC o listeye yenilerde girdi ama zaten aylar önce ” ben kanunların gerektirdiği durumlarda test yaparım ” demişti…

   Duyarlılığınız beni mutlu etti.
   Daha çok insanın umursaması dileğiyle…

 • aytül

  Aslında çok bilinçsizmişim. Daha geçen seneye kadar deneylerin sadece fareler üzerinde yapıldığını sanıyordum ve onun da sadece ilaçlar için… Ama şimdi ne kadar bilgisiz olduğumu görüp kendime kızıyorum. Gördüğüm birkaç resim bile ağlamama yetti ku bunlar en iyileri sanırım, daha kötülerine bakamıyorum bile. Bu nasıl bir zalimlik? Her fırsatta haktan hukuktan bahseden avrupa, gölden köpek kurtarmak için helikopter indiren Avrupa, nasıl oluyor da bununla ilgili yasa çıkarmaz? bu nasıl ikiyüzlülük?

  • MakyajAynam

   Ben videoları izledim, şu an gerçekten çok zor yazıyorum…
   Günlerce kendime gelemedim, insanlık için umut tükenmiş diyorsunuz. Kendinizden tiksiniyorsunuz. Ben böyle hissettim.

   Aslında Avrupa’da testlerin çoğu yasaklandı. 2013’te testlerin tamamen durdurulması planlanıyor. Tabii uyanık bazı firmalar bu tarihi daha da ertelemek için çaba gösteriyorlar.
   Birçok yerde aynı örneği veriyorum ama ne kadar caydırıcı olduğunu gösterebilmek için yine bahsedeyim.
   Urban Decay insanların kendilerine gösterdiği tepki sonucu Çin pazarına giremedi. ” Kardeşim, sen daha fazla kar yapacağım diye hayvan katliamına girişeceksen, ben de senin ürünlerini satın almam. ” İşte çok fazla insan bunu diyebildi. Böyle olması gerekmiyor mu?

 • AYTUL

  Bu markaya sempatim iki kat arttı. Eğer dünyadaki en iyi bloggerlar misal kalkıp Mac’i protesto etse, onu izleyenler de mutlaka ki etkilenecektir. Senin gibi düşünüyorum, vazgeçilmeyecek marka yok, zaten Mac’i sevmezdim, busbutun tıksindim…kimse bulunmaz Hint kumaşı değil, Mac’in de alternatifi var, digerlerinin de…2 tane ortak dünya parayı begenemediler, nereye götürecekler acaba bunca malı mülkü?

Bir Cevap Yazın