Göz Çevresi Problemleri : Kırışıklıklar, morluklar, daha neler neler…

Home / ANA SAYFA / Göz Çevresi Problemleri : Kırışıklıklar, morluklar, daha neler neler…
Göz Çevresi Problemleri : Kırışıklıklar, morluklar, daha neler neler…

Göz çevresi kırışıklıklarıyla bazılarımız çok erken yaşlarda tanışıyoruz. Uzmanlar, bu duruma sebep olan en önemli faktörlerden birinin miras aldığımız genetik özellikler olduğunu söylüyor.

Bunun dışında mimiklerimizin izleri, kendini belki de en çok göz çevresinde belli ediyor. Fazlaca güleryüzlü bir insansanız, hemen hemen her türlü duygunuzu mimiklerinizle de ifade eden bir yapıya sahipseniz, pek sevgili yüzünüz bu izleri taşımayı çok seviyor ki, bence bu iyi bir şey. Bir kadına/erkeğe en çok yakıştırdığım şey alındaki ince çizgilerdir mesela =)

Tabii benim “insan”a yakıştırdığım ve kastettiğim şu: Yaş almayla, belli bir hayat tecrübesiyle gelen,  o insanın yaşanmışlıklarıyla ilgili ipuçları veren belli belirsiz çizgiler. 20 yaşında birinin ( eğer genetik değilse ) saatlerce güneşlenmekten oluşmuş, orada işi olmayan kırışıklıklara maruz kalması çok da sağlıklı bir durum değil, çekici de değil =)

Bu kadar geyikten sonra konuya dönmek gerekirse,

27 yaşındayım ve göz çevremin oldukça iyi durumda olduğunu düşünüyorum, şükür ki babama çekmişim. Bu durumda şanslı olunduğunu düşünüp, önlem almamak olmaz. Çünkü güneş gibi, göz çevresinin kabusu bir tehdit var ortada.

Güneşin göz çevresinde ne denli tahrip edici olabileceğini fark etmem, benden yaşça oldukça küçük fakat sıcak bir iklimde yaşayan bir tanıdığımı görmemle oldu. Henüz 21 yaşında olan kızın göz çevresi resmen büzüşmüş durumda! Ne güneş gözlüğü ne de göz kremi kullanıyor…

Güneşin, zararlı ışınlarıyla göz çevresi kırışıklığına sebep olması yetmediği gibi, gözleri kısarak bakmak da kırışıklıkların yerleşmesine neden oluyor. Bir dönem fazlasıyla dalga geçilen 19 inç güneş gözlüklerini boşuna takmıyoruz, neyse ki alışıldı bu gözlüklere…

Ne tür kremler kullanmalı?

Göz çevresi için yüzlerce krem var, elbette kişi kendine ve yaşına en uygun olan ürünü seçmeli. Bence burada önemli olan, seçilecek kremin SPF içermesi ve kesinlikle yaşa uygun olması. Bilmiyorum yanılıyor muyum, göz çevrem kırışmasın diye henüz çok genç yaşlarda olmalarına rağmen 35+, 40+ yaş ürünlerini kullananlar var ki, bu durumun hayli sakıncalı olduğunu düşünüyorum. İleri yaşlara yönelik cilt bakım ürünleriyle erken tanışmak sonraki yıllarda, cildin bu ürünlere tam da ihtiyacı olduğu zamanlarda cevap vermemesine sebep olabilir. Erken yaşlarda kullanılacak krem göz çevresini nemlendirmeye ve güneşten korumaya yönelik olmalı bence…

Makyaj?

Yaşınıza uygun göz kreminizi buldunuz, kullanıyorsunuz. Güneş gözlüğünüz yanınızda olmadan dışarı çıkmıyorsunuz, e makyaj yapmayı da seviyorsunuz. Eğer yaptığınız o makyajla yatıyorsanız, aldığınız önlemlerin hiçbir anlamı kalmıyor! muş…

Makyajla yatmamak gerektiğini artık hepimiz biliyoruz. Bu durum sadece göz çevresi için değil, tüm yüzümüz için zararlı. İtiraf ediyorum, yaramazlık yapmaktan zevk alan küçük çocuklar gibi, makyajımla yatasım gelmiyor değil zaman zaman. Kendime engel oluyorum, uykudan gebersem de makyajımı temizliyorum.

Göz makyajını temizlerken hunharca hareketlerden kaçınılmalı, makyajı nazik bir şekilde çıkarabilecek ürünler tercih edilmeli. Sabırsız davranıp tüm gücünüzle gözlerinizi ovuşturmak, göz çevresi gibi hassas bir alan için yapabileceğiniz en zararlı şeylerden biri.

Bir de uzmanlar ne tür bir temizleyici kullanırsanız kullanın, sonrasında cildi muhakkak durulamak gerektiğini söylüyorlar. Eğer yağlı bir temizleyici kullanıyorsanız, ürünü tamamen temizlemediğiniz takdirde yağ bezeleriyle karşılaşmanız olası.

Su tüketimi

Su içmekte zorlanan bir insan olarak, her yerde karşımıza çıkan: “Bol bol su için, 2 litre su için, 4 litre su için” demeçlerinden hayli sıkıldım fakat duruma kayıtsız kalamadım. Günlük su tüketimimi 1 litrenin üstüne çıkarmayı başardım ve faydalarını görüyorum. Özellikle göz altı morluklarından şikayetçi olanlara bol bol su içmeleri tavsiye ediliyor.

Morluklar!

Göz çevresinde, göz altlarında karşılaşılan belki de en büyük sorun: Morluklar!

Umutsuz konuşmak istemiyorum fakat bu zamana kadar göz altı morluklarını yüzde yüz yok eden bir ürün ne okudum, ne duydum, ne de gördüm. Bu durumdan şikayetçi olan çok fazla insan olduğunu biliyorum.

Çeşitli kremler düzenli kullanıldığı takdirde morlukların görünümünü hafifletebiliyor bildiğim kadarıyla. Ve yine söylemek zorundayım ki su, burada da çok önemli bir rol oynuyor. Benim göz altlarım mor değil fakat sinüzit problemimden dolayı, burunla sağ göz pınarının arasındaki bölgede koyuluk mevcut. Su tüketimimi arttırdıktan sonra o bölgedeki rengin giderek açıldığını fark ettim.

Bunun dışında yeşil çay ve normal çay kompreslerinin morluklara iyi geldiğini okudum.

Bol su içmek, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeye çalışmak ama bunun yanında protein alımını da ihmal etmemek ve elbette güneşten korunmak göz çevresinin ve yüzün erken yaşlanmasına engel olacaktır.

Sizin göz çevreniz ne durumda? Göz çevresi bakımınız için yaptığınız, faydasını gördüğünüz yöntemler var mı?

Paylaşmaktan çekinmeyin…

İçerik makyajaynam.com’a aittir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.