ANA SAYFA,  DUYURU!,  Senden Benden Bizden

Kozmetik ürünlerin hayvanlar üzerinde test edilmesi, hayal kırıklıkları, kızgınlık…

Öncelikle:

Bu yazıyı hazırlamak benim için gerçekten çok zor oldu. Son bir haftadır tabiri caizse “kendime gelmeye” çalışıyorum. Peki neler oluyor?

Fark ettiniz mi bilmiyorum… Bir süredir blogda belli markalara yer vermiyorum. Hayvanlar üzerinde test yaptığı bilinen markaların ürünlerini artık satın almıyorum ya da tarafıma gönderilmesini kabul etmiyorum. Konuyla ilgili gelişmeleri elimden geldiğince takip etmeye çalışıyorum ve bu süreçte çok büyük hayal kırıklıkları yaşıyorum.

Kısa bir süre önce peta, Estee Lauder’ı hayvanlar üzerinde test yapmayan firmalar listesinden çıkardı. Çünkü Estee Lauder’ın hayvanlar üzerinde test yapmadıklarını iddia etmelerine rağmen, bazı pazarlara girebilmek için deneylerinde hayvanları kullandıkları ortaya çıktı.(Yanılmıyorsam bahsi geçen ülke Çin.)

Çin Hükümeti kozmetik ürünlerin hayvanlar üzerinde test edilmesini zorunlu kılıyor.

Estee Lauder ve  bünyesinde olan Bobbi Brown, Clinique gibi markalar, hayvan deneyleriyle ilgili genelde şöyle bir şey söylüyorlar:

We do not conduct animal testing on our products or ingredients, nor ask others to test on our behalf, except when required by law.

Özetle: Kanunun gerektirdiği durumlar dışında hayvanlar üzerinde test yapmıyoruz.

Yani bu, markaların kanunların gerektirdiği durumlarda hayvanlar üzerinde test yapabilecekleri anlamına geliyor.

Hayal kırıklığı noktasına gelecek olursak:

MAC, hayvanlar üzerinde test yapmadığını söyleyen MAC, maalesef artık aynı açıklamayı yapıyor. Kanunların gerektirdiği durumlarda test yapabilecekleri anlamına geliyor bu da…

Konuyla ilgili markayla (MAC) iletişime geçen bloggerın yazısını okumak için:

http://www.logicalharmony.net/mac-cosmetics-is-no-longer-cruelty-free/#axzz1sNkb6Pdv

Blogu açmadan önce de MAC ürünlerini kullanıyordum, uzun süredir müşterileriyim. MAC’in böyle bir açıklama yapmamasını dilerdim fakat sonrasında silkelenip kendime geldim:

Hiçbir marka, hiçbir kozmetik ürün böyle bir vahşete değmez, değemez!

Bu noktada herhangi bir markayı günah keçisi ilan etmeye çalışmıyorum. Sevdiğim bir markanın, yeri geldiğinde hayvanlar üzerinde deney yapmaktan çekinmeyeceğini belirtmesi tam anlamıyla hayal kırıklığı benim için. Ama dediğim gibi, hiçbir şey vazgeçilmez değil. Ve gerçekten bahsi geçen markalar artık umrumda değil!

21 yıl boyunca MAC ürünlerini kullanan bir bloggerın konuyla ilgili yazısını okumak için tık tık!

Yazar, çok büyük hayal kırıklığına uğradığını, yine de markadan vazgeçebileceğini sanmadığını söylüyor. Ama ben çok da güzel vazgeçerim!

Tekrar ediyorum,

Hayvan testi denen şeyin ne kadar insanlık dışı bir şey olduğunu ilgili arama sonuçlarından  görebilirsiniz. Ben de birçok insan gibi bu kadar ileri gidilebileceğini tahmin edemezdim, çok yanılmışım…

Deneyler sırasında hayvanlar diri diri yakılıyor, kemikleri kırılıyor, tırnakları sökülüyor! Vücutlarına zehirli kimyasallar enjekte ediliyor! Ve bu korkunç deneyler kedi, köpek gibi her türlü hayvan üzerinde yapılıyor. Hayvan testi denen şey farelere iğne yapılmasından ibaret değil…

Bizler ne yapabiliriz?

Her ne koşulla olursa olsun, hayvanlar üzerinde test yapan ya da kanunlar gereği yapabileceğini belirten markaların ürünlerini satın almamak yapabileceğimiz en basit ve etkili şey olacaktır. Ne kadar çok insan tepkisini gösterirse, durum markalar açısından o denli caydırıcı olacaktır ki örneklerini görüyoruz.

Gördüğüm kadarıyla hayatında bir hayvana yer açmış çok fazla blogger var, en azından onların bu konuda daha duyarlı olacaklarını ümit ediyorum.

Lütfen Peta’nın listelerini inceleyin:

http://www.peta.org/living/beauty-and-personal-care/companies/default.aspx

Peta’nın sitesi ve listeleri sürekli güncelleniyor. Hayvanlar üzerinde test yapmadığını söyleyen ama Peta’nın listesinde olmayan markalar da mevcut. Bu noktada Peta’nın da yaptığı gibi, markanın sözüne güvenmekten başka yapılacak bir şey yok gibi görünüyor. ( Örneğin the Balm hayvanlar üzerinde test yapmadığını söylüyor ve ben buna güveniyorum.) Ama şu var ki yıllardır ürünlerini, içeriklerini hayvanlar üzerinde test eden hepimizin bildiği o büyük markaları öğrenebilirsiniz en azından. Zaten o dev şirketler de test yaptıklarını inkar etmiyorlar, güllük gülistanlık bir tablo çizmeye çalışıyorlar, yazık…

Öte yandan hayvanlar üzerinde test yapmadıkları halde, deney yapan firmaların bünyesine geçmiş markalar da mevcut. Bu duruma örnek olarak The Body Shop ve NARS’ı verebiliriz. Body Shop Loreal’in, NARS ise Shiseido’nun bünyesinde. Bu konu tam bir muamma, bu iki markayla ve benzer durumda olan diğer markalarla ilgili ne yapacağıma henüz karar verebilmiş değilim.

Lütfen, ” Ben mi kurtaracağım hayvanları” şeklinde düşünmeyin. Evet siz kurtaracaksınız. Yüzünüze, gözünüze sürdüğünüz şeyin işkence sonucu ortaya çıkmış bir ürün olduğu gerçeğini unutmayın, unutturmayalım…

Sevgiyle kalın.

Edit: Yukarıda linkini verdiğim logicalharmony isimli siteye birkaç güne kadar erişim varken, ne hikmetse google uyarı veriyor şimdilerde. Umarım en kısa sürede düzelir…

90 Yorum

 • hazine kutusu

  Valla artık ben ne yapacağımı şaşırmış durumdayım kozmetik konusunda… Marka hayvanlar üzerinde test yapmıyor diye alıyoruz, Türkiye distribütörü vahşinin teki çıkıyor. Öyle birbirine karışmış, arap saçına dönmüş ki her şey, evimde oturup pijamalarımla sabahtan akşama kadar tv karşısında yatıp uyuyasım, inzivaya çekilesim var… 🙁

  • MakyajAynam

   başta aynen ben de sizin gibi hissettim, fakat inzivaya çekilmek benim için bir anlamda yılmak demek oluyor. üstüne basa basa söylüyorum, hiçbir şey vazgeçilmez değil ve her şey bizim elimizde…

   • hatice aras

    hayvanları test için kullanmayan türkiyedeki markaları açıklarmısınız peta sayfasına baktım fakat pek anlayamadım bunları belirtirseniz sevinirim çünkü bende artık kullanmak istemiyorum bu ürünleri şimdiden teşekkür ederim:)

    • MakyajAynam

     Türk markalar için kesin bir şey söyleyemiyorum. Genelde yüzeysel cevap veriyorlar konuyla ilgili. Ama bazıları Avrupa yasalarını esas aldığını söylüyor, Pastel kozmetik gibi…

 • kawsem

  Mac ürünlerine sahip biri değilim belki ama yapılan şeyin adı “vahşet” vicdanı olan bir kimsenin -hele ki bayanlar- güzellik uğruna buna göz yumacağını düşünmek bile istemiyorum..

  ve “Earthlings” belgeselini mutlaka izlemelisiniz diyorum..Günlük hayatımızda fark etmeden yaptığımız ve alet olduğumuz şeylerin içerdigi vahşeti hatırlatmasıyla müthiş, insanlığın içindeki önlenemeyen şiddeti ve “güçlü doğrudur” ilkesiyle hareket eden dünyayı fark ettirmesiyle tam bir baş yapıt. Belki konuya da farkındalığınız artar..

  Ne yazık ki ülkemizde “koyun”lar (!) yetiştirildiği için susmaya, ses çıkarmamaya devam.. ta ki bize sıra gelene kadar di mi ?!?

  “can taşımak” oldukça kıymetli bir olgu.. değer verelim,ama her canlıya.. !

  • MakyajAynam

   burada MAC’in öne çıkmasının en büyük sebebi yarattığı hayal kırıklığı. paylaştığım yazıların yorumlarından da görülebilir bu durum.

   kozmetik ürünlerin hayvanlar üzerinde test edilmesi gerekmiyor, bunu sadece ben söylemiyorum. kararlı ve seçici olmak, yeri geldiğinde tepki gösterebilmek çok şey değiştirebilir.

   paylaşımın ve yorumun için teşekkür ederim.

 • Melal

  Canım çok güzel bir yazı olmuş bende birkaç gündür blogumda bu mevzuyla ilgili 2 post hazırladım.
  Bioderma, Burt’s Bees, Yves Rocher gibi sevdiğim markalarında deney yapanlar listesinde olması beni hem şaşırttı hemde kızdırdı.
  İşin kötü yanı deney yapmayan markaların yarısı bizim ülkemizde satılmıyor.
  İlaç konusunda bişey diyemiyorum özellikle büyük hastalıklardaki buluşlar insanlarda denenmeden önce hayvanlar üzerinde deneniyor ki bu mevzu beni aşıyor ama kozmetikte buna mecbur değiller.
  Benimde elimde bir dolu test yapan markanın ürünü var bundan sonra elimden geldiğince o markaları almamaya çalışacağım umarım başarılı olabilirim.
  Aslında ben yapmıyorum diyen markalarada pek inanasım gelmiyor.
  Bu da benim blogumdaki liste eğer bir sakıncası yoksa burayada ekliyim dedim.

  http://morrmenekse.blogspot.com/2012/04/hayvanlar-uzerinde-test-yapan-ve.html

  • MakyajAynam

   teşekkür ediyorum.
   markaların hayvan deneyi politikaları ve açıklamalarıyla ilgili bir yazı da gelecek sanırım. bildiğim kadarıyla burt’s bees deney yapmadığını söylüyor ve bu konuda oldukça netler. ürün ambalajlarında tavşan logosu dediğimiz ( hayvanlar üzerinde test edilmez anlamına gelen)bir ibare de var. tabii bir markanın cruelty- free olması için sadece bitmiş ürünlerinin hayvanlar üzerinde test edilmemesi yeterli değil. içeriklerinin de hayvanlar üzerinde test edilmemesi gerekiyor.
   bak işte ben de yves rocher’yi bilmiyordum, onunla ilgili de bitmiş ürünlerinin hayvanlar üzerinde test edilmediğine dair bir yazı okudum, fakat bu yeterli değil.

   • burcu

    merhaba,yves’in 2 parfümünü aldım,üzerlerinde hayvanlar üzerinde test edilmiyor diye yazıyor ve satış danışmanı da bu bilgiyi doğruladı.Emin misiniz bu bilgiden?

    • MakyajAynam

     Yves Rocher hayvanlar üzerinde test yapmayan, BUAV ve PETA sertifikalı bir markaydı, fakat Çin pazarına girerek sertifikalarını kaybetti…

 • siren

  the body shop, l’oreal bünyesine geçerken kendi ilkelerini koruyan belli şartları l’oreal’e kağıt üstünde kabul ettirdi, ki bu sıklıkla karşılaşılan bir olay değil. l’oreal bünyesindeki diğer markalar için aynı şeyi söylemek belki mümkün olmayabilir ama the body shop’tan emin olabilirsiniz..

  geçen ay yazdığım yazıda bu konudaki yasal gelişmelerden bahsetmiştim, ilgilenenler için: http://boyakupuyum.com/2012/03/kozmetik-urunlerin-hayvanlar-uzerinde-denenmesi/

  • MakyajAynam

   ilgili yazınızı büyük bir ilgiyle okudum.
   bu arada bilmem hatırlar mısınız, Onioning’de NARS ile ilgili soruyu soran bendim =)

 • Melal

  Bu ikinci mesajım oldu ama şunuda eklemek istiyorum mac markası ülkemizde bu kadar tutulduysa bu birazda bloggerların gücüdür.
  Bence hayvansever, duyarlı bloggerlar deney yapan firmalara karşı yazılar hazırlasa, boykot etse eminim arkası çığ gibi gelir.
  Nasıl beğenilen bir ürünün satışı artabiliyorsa o satışı düşürmesinide bilirler aman canım bikaç bloggerın yazdığıyla ne olacak demeyin sevgili makyajaynam gibi bir dolu sevilen, takipçisi çok blogger var.
  Herkes böyle duyarlılık gösterse inanın bişeyler olur diye düşünüyorum.
  Sokakta gördüğümüz aç bir hayvana kimse yemek vermemiş diye nasıl üzülüyorsak veya hırpalanmış görünce nasıl öfkelenip üzülüyorsak bu da aynı şey sadece testleri gözümüzle görmüyoruz.

  • MakyajAynam

   Melal,

   İstediğin kadar yorum yapabilirsin =)
   MAC ya da herhangi bir markanın veya ürünün tutulmasında biz bloggerların biraz değil çok fazla etkisi var. Bugün 5 tane okunan blog bir ürünün kötü olduğundan bahsetsin, o ürünün satışlarında ciddi anlamda düşüş yaşanır.

   Tabii burada herhangi bir karalama kampanyasına girişmekten bahsetmiyorum. Aynı şekilde çok fazla ürün satılmasına ön ayak olabiliriz de.
   Kozmetik ürünlerin hayvanlar üzerinde denenmesi zalimcedir, gereksizdir, hiçbir şekilde savunalacak bir tarafı yoktur.

   Bu zamana kadar belli ilkeleri olan bir markanın, daha çok pazara girmek için, değerlerinden gerektiğinde vazgeçebileceğini açıklaması o markayı bırakmak için yeterlidir.

  • Hypnose

   Bu vahşete ne denir bilmiyorum ama bunları yapanlara insan denmez eminim..Ben insanlardan çok hayvanları seviyorum değer veriyorum dediğimde kızanlar oldu.Hangi hayvan bile bile bi insana zarar veriyo ki? Tam bi hayvan sevgisiyle doğmuşum her türlü evcil hayvanım oldu besledim büyüttüm halada var evimizde.Bi kaç yıl öncesinde hatırlıyorum büyük bi bahçemiz var bıldırcınlarımız civcivimin bacağını gagalamış şişirmiş diye günlerce o minicik bacağını zeytinyağıyla ovdum sargı beziyle sardım ayağına yüklenmesin die diğer tarafına yatırdım elimde avcumda uyuttum iyileştirdim.Köpeklerimi kollarımda uyuttum tek tek ağızlarına besledim Önümde bi araba kediyi ezdi yavrum ordan oraya attı kendini kan içinde kaldı oturdum ağladım dayanamadım.Şu an çocuk fikri yok aklımda istemiyorum evlendiğimdede düşünmüyorum çocuğum olmasın ama bir sürü hayvanım olsun bakarım diyorum ben bu kadar değer verirken onlar…O hayvanların vebalini ödücekler yazık…Teknoloji bu kadar mı yetersiz başka çözümler bulunmuyo kıyamam.Bu yazınızı face de paylaşıcam..Herkes okusun bilinçlensin çekilişleri orda burda duyuruyoruz hadi bunuda herkese ulaştıralım.!!!!

 • Cyborg

  Sizin gibi çok okunan bir bloggerın bu konudan bahsetmesine nasıl sevindim anlatamam. Keşke tüm ünlü bloglarda -illa ki boykot etmekten bahsetmiyorum- en azından bu konunun ara ara bahsi geçse. Böylece hayvan deneyleri hakkında hiçbir bilgisi olmayan arkadaşlar bilinçlenir ve kozmetik konusunda daha seçici olur. Böylece markalar da aslında artık günümüzün teknolojisiyle gereksiz olan bu deneyleri bitirme yoluna gider ya da Çin gibi ülkelerin yasalarıyla mücadele etmeye çalışır.
  Tekrar teşekkürler bu konuya değindiğiniz için=)

  • MakyajAynam

   Geç bile kalmışım, kendime çok kızıyorum bu konuda. Geç olsun, güç olmasın diyelim =)

   Ben de sizin gibi düşünüyorum, hayvan deneyi gerçeğinden bahsetmemek onu ortadan kaldırmıyor. Okurlara tavsiyem cesaretlerini toplayıp, derin bir nefes alıp ilgili aramaları yaparak vahşeti izlemeleri. O kadar çabuk vazgeçecekler ki!

   Ben de konuya ilişkin yazılarınızı ilgiyle okudum, aynı şekilde teşekkür ediyorum…

 • alexandra

  Merhaba,
  şimdi şöyle birşey da var yalnız, estee lauder ve mac için china ve usa olmak üzere iki çeşit üretim var diyorlar yabancı bloggerların bloglarında. Anladığım kadarı ile Çin’deki üretimde animal test var, ama diğer ülkede olmadığı yönünde ifadeler var. Clinique ve bioderma’yı duyunca şok oldum. Hassas göz ve cilt nedeni ile bu iki markayı kullanıyordum. Nasıl olacak şimdi? Üstelik mac’in de bir çok ürününe sahibim. Kendimi bu kadar kötü hissettirdikleri için, lanet ediyorum hepsine. Hem şeffaf olma, hem üzerine para verelim… Toplu tüketim çılgınlığı, bence herkes bloğunda paylaşsa , akım olsa bir şeyler olabilir. Sosyal medya, bir kıvılcıma bakar artık…

  • MakyajAynam

   Merhaba,

   Kozmetikte hayvan testi hangi ülkede yapılırsa yapılsın, kabul edilemez. Bir ürünün ya da içeriğinin, bir ülkede hayvanlar üzerinde test edilirken bir diğer ülkede test edilmemesi markayı haklı çıkarmıyor. İnsanların gösterdiği ( en azından yurtdışında ) en büyük tepki de bu.

   Yalnız değilsiniz, ben de markanın birçok ürününe sahibim, ama umrumda değil artık…

 • alexandra

  Az önce net üzerinden araştırarak bir liste buldum. Burada peta’dan güncellenen liste var. Güncel ve cruelty free listede mac,clinique ve tbs var.

  • MakyajAynam

   MAC, Clinique ya da benzer durumdaki markaların don’t test ya da do test listelerinde olmamalarının sebebi, kanunların gerektirdiği durumlarda test yapabileceklerini belirtmeleri.

   Peta’nın açıklamasına göre, bir markanın hayvanlar üzerinde kanunun gerektirdiği durumlarda test yapabileceğini söylemesi yeterli değil.

   Şunu bilmek önemli: Ürünlerini bir ülkede hayvanlar üzerinde test etmeyen bir marka, başka bir ülkede satış yapabilmek için deneylerinde hayvanları kullanıyorsa, o markanın biz test yapmıyoruz demesi hiçbir şeyi değiştirmez.

 • merve

  İşin içinden çıkılmaz bir hal alıyor 🙁
  Peki kozmetikten vazgeçebiliriz de aslında ama ya ilaçlar? Bildiğim kadarı ile ilaçların hepsi hem hayvanlar hem de insanlar üzerinde deneniyor, hatta bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde doktorlarında işin içine (insan üzerine deney) dahil edildiğini farmakoloji bölümünde çalışan birisinden duymuştum. Gönül isterdi ki bunun için kök hücre kullanılsın. Keza hem daha doğru sonuçlar elde edilirdi hem de ne hayvan ne insan üzerinde deneye gerek kalırdı. Ama çok mu masraflı da alternatif deneylere yönelmiyorlar bilemem. Bilimadamlarının da keyfi olarak deney yapabileceği (mengele hariç tabii) aklıma yatmıyor. Bilemedim… :/

  • MakyajAynam

   İlaç sektörünü karıştırmıyorum. O bambaşka bir alanın konusu. Tüm dünyanın vurgulamak istediği önemli nokta, “kozmetik” ürünlerin hayvanlar üzerinde hiçbir gerekliliği yokken test edilmesi.

   Bakın, günlerce listelerle boğuştum, didik didik aramalar yaptım, şaşırdım, üzüldüm, kızdım. Ben birçok markadan vazgeçerek, bir makyaj bloggerı olarak zoru seçtiğimi düşünüyorum. Kararlı olmak, doğru olanı seçmeye çalışmak, deney yapanlara ya da yapabileceklerini söyleyenlere prim vermemek şimdilik bizim yapabileceklerimiz arasında.
   İnanın zor değil…

 • Tuğba

  Mükemmel bir yazı olmuş. Sizi tebrik ediyorum. Sağduyunuza hayran kaldığımı söylemekten başka diyeceğim bir şey yok. Selamlar.

   • Ayperi Şah

    Mac en son kendi sayfasında yaptığı açıklamada. Kesinlikle karşı olduğunu söylüyor bi bilginiz var mı?

    • MakyajAynam

     Merhaba,

     MAC’in artık cruelty-free bir marka olmadığı tüm dünyada bilinen bir gerçek. Hayvanları çok sevdiklerini, deneylere karşı olduklarını söylemeleri deneylerin zorunlu olduğu Çin’de satış yaptıkları gerçeğini değiştirmiyor. Lütfen kendi sayfalarını kontrol edin:

     https://www.maccosmetics.com/animaltesting

     “Which countries require animal testing?
     China tests on animals as part of its safety assessment of cosmetic products. We love our fans and we never want to exclude them anywhere.”

     Hangi ülkelerde hayvan deneyleri zorunlu? sorusunu özetle şu şekilde cevaplamışlar: “Çin güvenlik gereği hayvanlar üzerinde deney yapıyor ama biz fanlarımızı çoook sevdiğimiz için nerede olursa olsun onları dışlamak istemiyoruz.”
     Doğrusunu söylemek gerekirse bu açıklama şeklini de yeni görüyorum. Önceden daha farklı ifadeler kullanıyorlardı. Öyle bir açıklama yapmışlar ki sanki deney yapmıyorlar. Komik =)

     MAC ve daha birçok marka Çin pazarından vazgeçemiyor.
     Bu tür “karşıyız, ya aslında yapmak istemiyoruz vb” açıklamalar gerçeği yansıtmıyor.

 • melek

  Yazıyı tekrar tekrar okumak istedim çok anlamlı bir yazı umarım bu yazı bazı insanların dikkatini çeker ve boykotumuza katılırlar..

  • MakyajAynam

   en büyük şaşkınlığı ve acıyı, hayvan deneyleriyle ilgili görüntüleri izledikten sonra yaşadım.
   kazandırılan her kuruşla reklama ve pr a çok büyük bütçe ayrılıyor, istedikleri “güven” i yaratmış oluyorlar böylelikle…

 • peri

  Bu konuda çok düşündüm ama neresinden tutsam elimde kalıyor.

  Türkiye pazarında bulunan birçok marka zaten hayvanlar üzerinde test ediliyor. Çoğu insanda bunu bilmiyor ya da aman bir hayvana rimel sürülse ne olur çıkarıverirler deyip geçiyor. Bilenler de olayın iç yüzeyini bilmiyor. Araştırmıyorlar da… Ne kadar az bilgi o kadar rahat oluyorlar anlayacağınız.

  Ben de birçok markayı kullanıyorum, son dönemlerde hayvanlar üzerinde test yapmadıkları için MAC ve Oriflame’i trcih ediyordum. Anlaşılan MAC’i de o listeden çıkartacağım.

  • MakyajAynam

   İnsan ilk başta gerçekten büyük ümitsizliğe kapılıyor, ama aslında yapılacak şey çok basit. Ben yukarıda da belirttiğim gibi birçok markadan vazgeçtim. Cruelty-free onlarca marka var, onların Türkiye’ye gelmesini ümit ediyorum.

   Oriflame de hayvanlar üzerinde test yapmadığını, ya da bu yolla elde edilmiş içerikler kullanmadığını belirtiyor fakat faaliyet gösterdikleri ülkelerin yasaları ile uyumlu olmak durumunda olduklarını dile getiriyorlar. Yani durumu MAC ve benzer markalardan farksız bana göre…

 • Pontinin Takıları

  Merhabalar,
  Makyaj blogları bu konudan bahsedince öyle seviniyorum ki… Çünkü bloglar çok güçlü artık, sizin sayenizde bir insan daha kazansak ne mutlu bize.
  Yerli firmalara mail attım, geri dönmediler, bu konuda çok çaresiz kaldım. Bunun yanında oriflame muamması var, petanın iki listesinde de yok ama sitelerinde test yapmadıklarını yazmışlar, neye inanacağını şaşırıyor insan.
  Bu konuda 2 postum var ama yeni bilgiler edindikçe, markalar keşfettikçe güncelliyorum. Sizi de takipteyim artık, umarım güzel sonuçlar elde ederiz. Sevgiler…

  • MakyajAynam

   Merhaba,

   Aslında kozmetik ürünlerin hayvanlar üzerinde test edilmesi elbette makyaj yapan, kozmetik ürünler kullanan herkesi alakadar etmeli, ama en çok da makyaj/kozmetik bloggerlarını ilgilendirmeli bence.

   Aşağıdaki linkten markaların hayvan deneyleri açıklamalarına ait, çok faydalı olduğuna inandığım yazıya ulaşabilirsiniz.

   http://cirkinkadinyokturazmakyajvardir.blogspot.com/2012/03/markalarn-hayvan-deneyi-acklamalar.html

   Oriflame’in açıklaması da var.

   Sevgiler…

   • Pontinin Takıları

    O postu okumuştum, yazılanlara bakarsak hiç biri test yapmıyor, baz almamız gereken petanın listesi aslında.
    Şirketlerin hangisine sorsak evet yapıyoruz demeyecekler tabi mantık olarak.

    • Cyborg

     Yazılanları çok iyi okumak gerek. Hepsi ne kadar hayvansever olduklarını uzun uzun anlatmışlar ama satır aralarında bazı konuları örtbas etmişler. Çoğuna son ürünlerinde, içeriklerinde ya da hammaddelerini tedarik ettikleri laboraturlarda hayvan deneyleri yapıp yapmadıklarını ve en önemlisi Çin’de satış yapıp yapmadıklarını ayrıntılı olarak sordum. Gelen cevaplarda yalan söylemiyor hiçbiri, resmi olarak söyleyemezler de. Bu yüzden kimisi içerik kısmına değinmemeye çalışmış, kimisi tedarikçilerinden hiç bahsetmemiş, kimisi direkt Çin’de deney yaptığını kabul etmiş. Eğer yazdıkları uzun cevapları sonuna kadar okursanız satır aralarına gizlenmiş anlamları bulabilirsiniz.

 • Smarillion

  Oncelikle yazi harika olmus 🙂

  Dunyada sagliksiz gida alarminin verilgidi ulkelerden biri olan Cin’in, is kozmetik urunlere geldiginde hayvan deneylerini zorunlu kilmasi gercekten cok ilginc ve sacma.
  Morrmeneksenin blogundaki yaziyi okudum. Bildigim kadariyla Stila artik Estee Lauder’e ait degil. Yeterli kari saglamadigi icin satilmisti galiba ancak yeni sahibinin hayvan deneyleri politikasi hakkinda bilgim yok. Ayrica LVMH grubunun da politikasinin hala muallakta oldugunu duymustum.
  Bioderma’yi deney yapmiyor diye biliyordum en azindan facebook Ispanya sayfasinda yapmadiklarini soylemislerdi. Benefit Cosmetics de sadece bitirilmis urunlerin hayvanlar uzerinde denenmedigini yaziyordu onceden ama su an cidden kafam karisti cunku web sitelerinde adam gibi “ben ne urunlerde ne iceriklerinde, bitirilmislerde vs. hayvan deneyleri yapmiyorum” diyemiyor.
  Kozmetik urunlerinden ayri olarak bloggerlarimiz Turkiye’deki deney yapmayan yerli-yabanci kozmetik ve temizlik urunleri firmalarini da listelerlerse eminim pek cok hayvansevere rehber niteliginde olacaktir.
  Tesekkurler 🙂

  • MakyajAynam

   Teşekkür ediyorum.

   Dediğiniz gibi muallakta olan çok fazla firma var, kesinleşmiş olanlara yönelmeye çalışıyorum şahsen.
   Benefit hakkında test yaptıklarına dair çok fazla yerde, fazlasıyla yorum okudum. O yüzden bu markaya güvenmiyorum.

   Markaların hayvan deneyi politikaları/açıklamaları ile ilgili bir yazı hazırlamaya çalışacağım.

   İlginize teşekkürler…

 • Nil

  slm…konuya duyarlılığınız için teşekkürler öncelikle,,,BUAV sertifikasyonlu ürünlerin de tanıtımını blogunuzda görmek isterim.Zira PETA’dan çok daha güvenilir bir kuruluştur ve markaları sertifike ederken üretim ve tedarik zincirinin her fazında kesinlikle hayvan deneyi yapılmamasını denetler ve ona göre sertifika verir…fakat peta ürün bazlı çalışır %80 genel prensip olarak…örneğin hepimiz biliyoruz ki The Body Shop ve Nars deney yapan grupların elinde…dolayısıyla BUAV asla bu iki iştirak deney yapmasalar bile sertifikalandırmaya kalkmaz..fakat PETa öyle değil,,umarım anlatabilmişimdir…BUAV listesine giren bir ürün otomatikman PETA listesine de girer fakat tersi sözkonusu değildir…(aralarındaki tek taraflı protokol gereği)o nedenle kriter olarak BUAV’ı almak çok daha mantıklı olacaktır…nitekim PETa listeleri komple doğru da değildir fakat cruelty-free ürünlere geçicekler için ilk adım teşebbüsü olması açısından değerlidir…Umarım konuyu derinleştirir ve yabancı basını sık sık takip edersiniz..Ayrıca deney yapmıyorum diyen tüm büyük ve alt iştiraki fazla olan(Estee,Shiseido,Procter&Gamble gibi)kozmetik ve ıtriyat firmaları kesinlikle yalan söylemektedir.Site beyanlarına ve attığınız maillere inanmamanız faydanıza olacaktır…Büyük şirketler kirli gerçekleri saklamakta ustadırlar:) lütfen bu gerçeği aklınızdan çıkarmayın….ayrıca türkiye blogları da çok samimi görünmemekle birlikte konuyu tartışmaya açtıkları için değerlidirler fakat çoğunlukla listelerin hatalı olduğu da gözümden kaçmamaktadır…daima gözünüz BUAV,EECD, gibi kuruluşlarda olmalıdır…bugün deney yapmadığını bildiğiniz bir marka,yarın deney yapan bir grupça satın alınmış olabiliyor,,o nedenle listelerinizi takipte kalarak güncellemenizde fayda vardır…mümkünse de alternatif ürünleri sunarak blogda portföy açabilirisiniz,,american ve ingiliz bloggerlar bunu yapmaktadır….Böyle bir çalışma kimseyi hukuken zor durumda da bırakmaz…(konuyu araştırın lütfen)türk blogglar hesaplı düşündüklerinden çekinceli davransalar da,iki ayaklı böyle bir çalışma kimseyi hukuken zor duruma düşürmez..bu anlamda blog döndürülürken elde edilen finansal kazancın bir kısmından vazgeçmeyi göze alamayan bazı bloggarların da deşifre edilmesi kolay olacaktır….
  saygılarımla…

 • Nil

  güncel:son olarak eklemek istediğim Beiersdorf(biz bu alman kozmetik ve ıtriyat grubunu NİVEA,8X4 deoları ve keza La Praire gibi üst segmente hitap eden markasıyla tanıyoruz Türkiye’de)BEİESRDORF grubu DENEY YAPMAKTADIR. Pek çok blogda gördüğünüz gibi deney yapmayanlar grubunda değildir….Ayrıca Erkul Kozmetik(biz bu şirketi Golden Rose ve Classics markaları ile biliriz Türkiyede) deney yaptırmaktadır.(yurtdışında)(fakat tersini iddaa eder)o nedenle duyduğunuz ve web sitelerde ilan edilen listelere ve beyan ibarelerine körü körüne inanmayı tercih etmeyiniz,mutlaka araştırınız…Hemen hemen bu pisliğe bulaşmamış kozmetik ve ıtriyat firması yok gibidir ve sayıları çok azdır Türkiye pazarında…ayrıca makyajda kurtarıcı sayılan pek çok mineral markası da deney yapan firmalara aittir…(örn.bare minerals;eski ismiyle ID minerals,,örneğin elf minerals,,,örneğin fresh minerals vb…elf minerals için özel not: peta listesindedir fakat katı fondotenlerini ve bazı renkli kozmetiklerini test eder hayvanlar üzerinde…o nedenle bUAV kabul etmemiştir fakat PETA listesindedir…böyle ayrıntılara da dikkat etmekte fayda avrdır…ve bunlar gibi ilgi çekici pek çok detayı biliyorum ve umarım zaman bulursam sırf konuya ilşkin bir blo da belki ben açıcağım….çalışmalrınız ve ilginiz için tekrar teşekkürler fakat bu işin bütün sırrı,derin,derin ve daha derin araşştırma yapmakla mümkün…size sunulanın ötesine geçmeniz dileklerimle…saygılar

  • İpek

   nil hanım lütfen bir blog açın ve ışık olun. Bir süredir yabancı ve yerli kaynaklardan okuyorum sizinki gibi 12’den vuran pek az. Bizimle de paylaşın lütfen

 • MakyajAynam

  Merhaba, ben teşekkür ederim.

  Bildiğim kadarıyla PETA için de sadece bitmiş ürünlerin hayvanlar üzerinde test edilmemesi yeterli değil. Hayvanlar üzerinde test edilmiş içerik kullanan markaları listelerine dahil etmiyorlar, bunun yanı sıra kanunlar gereği hayvan deneyleri yapabileceklerini söyleyen markalar da listeye giremiyor.
  BUAV’ı ise biraz inceleme şansım oldu. Yönlendirdikleri gocrueltyfree.org isimli sitedeki listede The Body Shop markası yer alıyor. Sanırım BUAV açısından bir sorun olsa böyle bir yönlendirmede bulunmazlardı.

  Estee Lauder grubunun Çin’de hayvan deneyleri yaptığı ise yine yanılmıyorsam ilk PETA tarafından duyuruldu ve deney yapmayanlar listesinden çıkarıldılar.

  Tabii burada PETA iyidir, BUAV kötüdür gibi bir inanışımın olmadığını belirtmek isterim. İki kuruluş da yaptıkları çalışmalarla hayli değerlidir benim nazarımda.

  Ben özellikle deney yapan/yapmayan firmalar isimli bir liste hazırlamaktan imtina ediyorum, çünkü bu durumu riskli görüyorum. Bunun sebebi herhangi bir yaptırımla karşılaşma korkusu değildir kesinlikle. Bilmeden de olsa insanları yanlış yönlendirmek istemem.

  Alternatif ürünlerin sunulmasından bahsetmişsiniz. Maalesef Türkiye’de
  cruelty-free olan çok az marka satışta. Kaldı ki yurtdışından kozmetik alışverişinin yasaklanmasıyla işimiz çok daha zorlaştı.

  Peki ben ne yapıyorum?

  Hayvanlar üzerinde test yaptığı ayyuka çıkmış firmaların hem kendi, hem de alt markalarından kesinlikle alışveriş yapmıyorum. Kişisel bakımda yerli markalara yöneliyorum. Kozmetikte ise ( 1-2 marka hariç) yerli markalara yöneldiğimi söyleyemeyeceğim. Bunun bir çok nedeni var, ayrı bir yazı konusu olabilir…

  Daha önce de söylediğim gibi, ülkemiz sınırlarında ulaşılabilen çok fazla markadan vazgeçtim. Bir blog açısından düşünüldüğünde ne kadar marka çeşitliliği, o kadar izleyici değil mi?

  Fakat sırf daha çok içeriğim olacak, firmalar ürün gönderecek diye saniyede 3 hayvanın, deneylerde işkence gördüğü gerçeğini yok saymaya gönlüm razı olmuyor.

  Şimdilik durum böyledir benim açımdan =)

  İlginize tekrar teşekkürler.

  • Nil SARAN

   slm:) PETA’yı tabiki hepimiz takdir ediyoruz fakat;listeleri tam olarak güncel ve doğru değil,,,onlarca hata olduğunu ben bizzatihi şahidim,,ayrıca firma kabul kriterleri BUAV kadar katı ve yasaklayıcı da değil…bolca zaman ayırıp,kontrol ederseniz göreceksiniz…BUAV sertifikası taşıdığı için The body shop BUAV listesinde fakat Loreal tarafından satın alındığını İngiltere’de yaptığı bir önceki kampanya kapsamında ilaveten zaten duyurdu;saklamadı yani.,sene yanılmıyorsam 2006 olmalı,,ve PETA listelerine göre çok daha az hatalı olduğu da bir gerçek BUAV’inkilerin,,.fakat tam listelerini nette bulamazsınız,,sizin gördüğünüz free copy sadece 30-40 firmayı içeriyor..400den fazla oysaki sertifikalandırdığı firma sayısı fakat para ödemesi ile tam listeye sahip olunabiliyor,,,ayrıca PETA’nın barınaklardaki hayvanlara düzgün koşullar sağlanamıyorsa uyutun dediğini de lütfen unutmayalım! hatta türkiyede de pek çok sivil toplum örgütü bu bakış açısını kınadı ve barınakların peta tarafından proveke edildiğini ileri sürdü,,tabi bu işin başka bir ayağı..kozmetiklere gelince;türk markalarının bir kısmının Avrupada ar-ge laboratuvarlarına hayvan deneyleri için ödeme yaptığı bilgisine ulaştım….yani tam olarak türk markaları da güvenli değil….Hatta genel müdürünü tanıdığım flormar’dan bile kuşkuluyum,,,erkul kozmetik kesinlikle CF değil…cruelty-free marka türkiye’de sanıldığı kadar aslında az değil,,,gözümüzün önünde değil,hepsi bu:)online araştırma yaparsanız bunu da keşfedeksiniz zaten,,,örnek vereyim: superdrug,urtekram,kiss my face,rareblossom,youngblood,langelica,melvita ilk aklıma gelenler…ayrıca ecocert sertifikası taşıyan türkiyede onlarca marka var…dediğim gibi tanıtmaya gönüllü olan için iş her zaman vardır:) iyi geceler olsun…

   • MakyajAynam

    selam!
    ben “bizzat” şahit olamadığım için hatalar hakkında bir şey söyleyemeyeceğim.

    Türkiye’de cruelty free onlarca marka olabilir fakat iş renkli kozmetiğe gelince seçeneklerimizin hala sınırlı olduğunu düşünüyorum. takdir edersiniz ki uzun bir süreç söz konusu bu noktada. gönüllü olmadığım için cf marka tanıtmıyor değilim yani =)
    elimden geldiğince, bütçem el verdikçe ve cf olan yerli markalar da (örn rare blossom) desteklerini esirgemedikleri sürece içeriğimi arttırmayı planlıyorum, fakat söylediğim gibi, bu zaman isteyen bir süreç…

 • selina

  Merhaba. Aslında bir şekilde yerli markalarla da iletişime geçip kesin ve güvenilir bilgi almak lazım. Türkiye’de bu konuda yeterli denetimlerin yapılmadığını düşünüyorum. Bu bir bakıma hayvanlar üzerinde deney yapmamalarına da sebep olabilir. Tabi duyarlılıktan değil ama işgüzarlıktan 🙂 Sonuçta böyleyse yine de iyi. Bitmiş ürünleri ve hammaddeleri hayvanlarda denenmemiş Türk firmalarının bir listesi olsa çok iyi olurdu. Belki siz böyle bir temasa geçer ve bunu yaparsınız? Biliyorum çok yorucu bir iş…

  • MakyajAynam

   tekrar merhaba,
   evet, dediğiniz gibi zahmetli bir iş. en azından bizim açımızdan şimdilik mümkün görünen firmalarla mailleşmek. tekrar aynı linki vereceğim, blog sahibelerinden Cyborg yerli firmalardan aldığı cevaplar doğrultusunda(ve tabii ki yabancı firmaların son durumlarıyla ilgili olarak da) listeyi güncelliyor:
   http://cirkinkadinyokturazmakyajvardir.blogspot.com/2012/03/markalarn-hayvan-deneyi-acklamalar.html

   ileride, gelen talepler doğrultusunda yerli firmaların da bu konu üzerinde daha çok duracağını, en azından konudan hiç bahsedilmezken artık sözünün geçeceğini tahmin ediyorum. belki de çok iyi niyetliyim =)

 • Ayse Savaş

  Makyaj ürünleri, nemlendiricler konusunda hemfikiriz. Hayvanlar üzerinde tets yapan firmaların ürünlerini kesinlikle almıyorum. Yalnız sıkıntı şampuan, sabunlar , diş macunları, orkid, ev temizlik ürünlerinde ortaya çıkıyor. Peki hangi şampuanı , diş macununu kullanacağız, ya da Orkid? İngiltere de olsak gireriz Superdrug mağazasına, herşeyi alırız. Bu konuda bir fikri olan varmı?

  • MakyajAynam

   Merhaba,

   Öncelikle lütfen ümitsizliğe kapılmayın. Şampuan konusunda epey alternatifimiz var. Superdrug ürünleri Watsons mağazalarında satılıyor. LUSH şampuanları da var, ucuz değiller kabul ediyorum fakat ben aldığım 500 gramlık bir şampuanı 3 4 ay, belki daha fazla kullanıyorum. O belirttiğiniz ped markası yerine yerli marka bir ürün kullanıyorum, memnunum.
   Temizlik maddelerinde de bilinen markalar yerine yerli markalara yöneldik ailecek.
   Cruelty free diş macunu bulamadım maalesef, o yüzden şu ürünü kullanıyorum:

   http://www.lushturkey.com//product.aspx?productid=862

   • Ayse Savaş

    Çok teşekkür ediyorum yanıtladığın için. Bir sorum daha olacak. Yerli markaların böyle testler yapmadığına nasıl emin olabiliriz? Mesela alamadığımız ürünler için bir alternatif olabilirmi?

  • Derya

   Arkadaslar yazıyı tüylerim diken diken ve mideme kramplar girerek okudum vahşet cig gibi büyüyor…
   Ben bu ve başka nedenlerden dolayı temizlik ve kişisel bakim(nemlendirici,sampuan,duş jeli,dis macunu,tüy azaltici losyon vs.. Gibi) urunleri icin ecosert belgeli organik bitkisel Türk malı ERSAG adlı markayı kullanıyorum ve bilinçli olan herkese öneriyorum.lutfen araştıralım.

 • Berk Efe Altınal

  Merhaba, duyarlılığınız beni çok umutlandırdı. Türkiye’de doğru markaları tercih etmek bazen zor olabiliyor, PETA’nın ve Buav’ın listesinin çoğu Türkiye’de bulunmuyor. Bir süredir twitter’da twiter.com/hayvandeneyleri adresinde Türkiye’de bulunabilen hayvan deneyleri yapmayan firmaları duyurmak üzere bir çalışma yapıyoruz. Bu konuda bir internet sitesi de kuracağız. Bakarsanız çok sevinirim.

  • MakyajAynam

   Merhaba,
   İlginize teşekkürler. Böyle girişimlerin ve girişimcilerin varlığı beni de çok mutlu ediyor.
   Yerli markaların hayvan deneyleri politikaları hakkında kesin bilgilere ulaşamıyoruz. Biz deney yapmıyoruz deyip, geçiştirebiliyorlar. Türkiye’de bu konuda denetim yapan bir kurum yok bildiğim kadarıyla. Umarım faydalı olur.

   Teşekkürler.

 • ece

  markanı kendin seç googleda aratırsanız bir forumda güncel tutmaya çalıştığımız bir konu bu.hayvanlar üzerinde test yapmayan markalardan alışveriş yapmamaya özen gösterelim.

 • nuray

  Ben yıllardır hayvanlar üzerinde test yapan hiç bir markayı kullanmıyorum. Avon ve Orıflame gibi markalar hayvanlar üzerinde test yapmıyor.

  • MakyajAynam

   İki marka da kanunların gerektirdiği durumlarda test yapabileceklerini ya da satış yapacakları ülkenin yasalarıyla uyumlu olacaklarını söylüyor. Avon Peta’nın test yapanlar listesinde.

 • SasuSakuPowaa

  Eskiden hayvan deneyi yapan birçok markayı kullanıyordum. Şimdi sayenizde hayvan deneyleri yapmayan markaları 1.5 yıldan beri kullanmıyorum 🙂 Hayvanlar olmasa, bizde şuanda dünyada olmazdık. Onlar bizim için çok önemliler. Böyle bir vahşeti nasıl yapabilirler, hala anlayamıyorum. Üstelik eğer bir kozmetik ürünü hayvanlar üzerinde deneniyorsa, bu onun doğal içerik içermediği anlamına da geliyor sanırım. Zaten hayvanlar üzerinde deney yapmayan birçok marka doğal içerikli oluyor. Örneğin, Burt’s Bees.

  • MakyajAynam

   Böyle yorumları gördükçe gerçekten çok seviniyorum. Ben de sizin gibiydim, yapılan vahşetten bihaber, alıyordum o markaların ürünlerini. Her zaman söylüyorum, yine söyleyeceğim. O vahşet videolarını izleseler çok fazla insanın fikri değişecek, yazıklar olsun diyecekler. Bunun için illa ki hayvanları sevmek gerekmiyor, tek suçları var olmak olan zavallıların haklarına gösterilmesi gereken bir saygı bu.
   O markaları kullanmak bizi daha popüler, daha çekici, daha güzel yapmıyor. Her ürünün alternatifi var.
   İlginize tekrar teşekkür ederim.

   • SasuSakuPowaa

    🙂 Ben size teşekkür ederim, birde hayvan deneyleri yapmayan markaları kullanmıyorum yazmışım ama hayvan deneyleri yapan olacaktı o, yanlış yazmışım, kusura bakmayın. Asıl siz bizi bilinçlendirdiğiniz için biz size teşekkür ederiz 🙂

 • heraklia

  Canlarım,
  İyi sizler varsınız…gerek iş yerimde gerek çevremde bu tip sosyal sorumluluklardan bahsederken embesil gibi anlamsız bakan, hiç bir yorumu olmayan, hayata karşı tepkisiz kişilerden sıkıldım, çok hemde.
  Benim annecim bile dikkat ediyor artık. 40 yıllık (57 yaşında) alışkanlıklarından vazgeçebiliyor.
  iyi ki hayvanlar var, iyi ki sizler varsınız; yaşasın vicdan, yaşasın kötüler için ölümlü olmak!

  • MakyajAynam

   Ben ve çevremdeki insanlar da sizler gibi duyarlılık gösterebilenleri görünce çok mutlu oluyoruz!
   İyi ki siz de varsınız, daha çok insanın en azından bu konularda fikir sahibi olması dileğiyle…

  • sevgi

   ben de tesadüfen keşfettim sitenizi ve bu yazıyı görünce çok sevindim..çok önem verdiğim bir konu. yalnız olmadığını bilmek güzel:)teşekkürler

 • dilekağacı

  Hayvanlar üzerinde halen deney yapan firmaların deşifre edilmesi gerektiğini düşünüyorum.Güzelleşmek için para ödediğim bir ürünün tek bir canlıya acı çektirmesi kabul edilebilir birşey değil.Bu konuyu gündemde tutalım ayrıca paraben, silikon, birbir çeşit zehirli kanserojen maddenin kullandığımız ürünlerde kullanılmasına da sonuna kadar karşıyım.Kozmetik= zehirli maddeler ve hayvan deneylerini sürdürmek diyen firmaları sorumluluğa, duyarlılığa davet ediyorum.

 • üzgün:(

  ben de çok üzgünüm arkadaşlar.Sevdiğim bir markanın araştırmasını yaparken bu işin içinde ne iğrenç olayların döndüğünü malesef epey geç öğrenmiş oldum.Dün tesadüfen öğrendim ve mahvoldum.lanet ettim.KOZMETİK deyince masum gibi geliyor gözümüze ama meğer bizim güzellik diye tabir ettiğimiz ürünler masum hayvanlara ölüm,acı.işkence veriyormuş.peki değer mi bunlara..:( .lütfen en azından kullanmayalım o markaları elimizden ne geliyorsa en iyisini yapalım kısacası zalimlere ortak olmayalım

 • üzgün:(

  Arkadaşlar yeni bir kanun çıkmış.Belediyelerin her mahalleye suluk ve mamalık takması gerekiyormuş.Birkaç arkadaş belediyeye gitmiş fakat belediye bu durumu muhtarın bir dilekçeyle bildirmesi gerektiğini söylemiş.Yani bizim bu durumu muhtara anlatmamız gerekliymiş.lütfen bunu bildirelim arkadaşlar…Sağlıcakla kalın.

 • Zeynep

  Merhaba,
  çok ama çok önemli sizin blogunuzun yapmaya çalıştığı iş, iyi ki buldum burayı. Ben de bir süre önce okumaya başladıkça kafam daha da karıştı, hayvan deneyi yapmıyorum diyen Oriflame Çin pazarında, Body Shop L’Oréal’in… Kafayı yememek işten değil kısacası. Keşke Türkiye’de satın alınabilen cruelty-free markaların bir listesini yapsanız, nerede satılır, fiyat aralığı nedir vs. Valla çok sevaba girersiniz 🙂

  • MakyajAynam

   Merhaba,
   Teşekkür ederim düşünceleriniz için öncelikle.
   Şimdi şöyle bir durum var; bu tarz listeler yapıldığı zaman görüyorum ki konu hep, ” o marka deney yapıyor mu?, bu marka yapmıyor diyorlar, peki ya diğerleri” gibi yorumlara sebep oluyor. Maalesef okumayı sevmeyen bir milletiz. Defalarca yazılan şeyler okunmuyor bir şekilde, tekrar tekrar soruluyor. Ben de her yoruma cevap verecek zamanı bulamayabiliyorum.
   Burada lafım size değil elbette, lütfen yanlış anlamayın. Hatta duyarlılığınız beni mutlu etti.
   Sanırım bir yılı geçti, bu süre zarfında yazısını yazdığım ürünler cruelty free markalara ait. Çoğu sertifikalı. Sertifikalı olmayanlar ise açıklıkla hayvan deneyleri yapmadığını söyleyen markaların ürünlerinden oluşuyor.
   Hayvanlar üzerinde deney yapmayan The Body Shop değerlerine sahip çıktığı için, bu konuda bilinç oluşturmak adına yaptığı çalışmalarla takdir görüyor. Fakat Loreal’in bünyesinde olması beni gerçekten rahatsız ediyor. Öte yandan ülkemizde cruelty free marka seçeneği sınırlı bildiğiniz gibi. Bu marka hakkında ne yapacağıma hala karar vermiş değilim.
   Yakın zamanda önerdiğiniz şekilde bir liste yapacağıma dair söz veremiyorum. İlerleyen zamanlarda neden olmasın…
   İlginize tekrar teşekkür ederim.

   • emel

    merakımı hoş görün lütfen hayvan deneyleri yapmayan firmalar ürünlerini kim üzerinde test ediyorlar acaba? yada ürünleri insana hiç bir zarar sağlamayacağına inanıp hiç bir şekilde test mi yapmıyorlar

    • MakyajAynam

     Tabii ki, birçok insanın merak ettiği bir konu. Hayvan deneyi yapmayan markalar ürünlerini gönüllüler üzerinde test ediyorlar, ya da ” in vitro ” denen yöntemi kullanıyorlar.
     Sadece küçük çaplı markalar değil, Murad gibi büyük markalar da bu tür yöntemlere başvuruyor, ürünlerini hayvanlar üzerinde test etmiyor. En azından kendi açıklamaları bu yönde…

    • Zeynep

     Emel hanım, hayvan üzerinde deney yapmayan firmaların en fazla başvurduğu yol ‘in vitro’ bildiğim kadarıyla, yani laboratuar ortamında yapay deri yapıp ürünleri bunun üzerinde test ediyorlar.

   • selin

    allah sizden razı olsun. böylesine önemli bir konuya el attığınız için.ve burada ben gibi düşünen diğer kişilerede binlerce teşekkürler.eskiden beri hep duyardım hayvanlar üzerinde test diye.fakat bu işin işkence şeklinde olduğunu yeni öğrendim.araştırdım videolarını ve resimlerini gördüm.ve hala kendime gelmiş değilim.çok memnun kaldığım severek kullandığım sırf hayvanlara bu tür katliam yaptıklarına tanık olduğum için bir daha asla ama asla kullanmama kararı aldım.bunu yapanları allahıma havale ediyorum.onların kanlı ürünlerini kullanmasamda olur.bir yığın hayvan dostu marka var.

 • heraklia

  Hayvanlar üzerinde test yapılacak ürünlere sahipse bir ürün, içerisinde ne kadar zararlı bileşenler varmış demektir, değil mi? bir de bu tarafından bakalım işe. yahu kozmetik sektörü bir sağlık sektörü değildir. elinde veriler vardır, pudra mı pudra, oje mi oje, far mı far…daha neyini test ediyorsunuz ki. her yıl ABD de 2,5 milyon hayvan iş bu sebeple “işkence ile” öldürülüyor. daha ne kadar güzel ve sağlıklı yapacaklar şu kadınları. elimizdeki bileşenler neyimize yetmiyor. 50 bin çeşit ürün var. şimdi kokona kadınlarımıza ve üreticilere seslenmek istiyorum; “bir fondoten yaşlanmaktan, bir far kazayaklarından kurtarmaz seni be kadınnn; fazlasını isteme artık!!!”
  makyajaynam sana ayrıca saygılarımı sunuyorum. keşke youtube da da olsan. benim ileriki zamanlarda bu konu ile alakalı kafamda bir proje var, bakalım 🙂

  • MakyajAynam

   Evet işte, harika özetlemişsin! Kozmetik ürün dediğimiz şey tamamen “keyfi”. “Egom tatmin olacak, uuuv bunun ambalajı çok şııııık yeaa” lardan kurtulmak gerek artık…

   Tekrar teşekkür ediyorum yorumun için. Youtube’da olmayı istiyoruz makyaj videolarıyla ama henüz hazır değiliz, maalesef…
   Projenle ilgili gelişmeleri bekleriz =)

 • Cigdem

  Merhaba 🙂
  Harikasiniz cok tesekkurler bu yazi icin.. Bundan sonra sizi takipteyim twitterdan.. Umarim orayi aktif kullaniyorsunuzdur..

 • Deniz

  Eğer deney yapılan hayvanların resimlerini burada sizlere gosterebilseydim olduğunuz yere yigilabilirdiniz… Vahşet basit bir kelime kalır . İnanilmaz inanılmaz ben kirpigime rimel süreyim ama önce su köpeğin gözlerini acik tutun zorla kafasını da bişeye sıkıştırın simdi önce onun gözüne sıkın kör olmazsa bende sürerim bu rimeli….. Ya resmen bunu yaptık yıllarca bilmeden , bilenin kendi vicdanı kendi midesi kendi insanlıktan nasibini almayaışı. Fakat bende bu vicdan yok her üründen vazgeçtim asla vazgeçmem dediğim tum markalardan hic makyaj yapmamayı göze aldım sıkıntı yok bunu onlara yapamam araştırdım sadece the balm urunleri deney yapılmayan ürünler imiş . Bilen varsa emin olan varsa beni uyarsın sevgiler ….

 • Gozde

  Daha bugun besiktas ta bir parfumeri gozumun icine baka baka este lauder kesinlikle ve kesinlikle hayvan deneyi yapmiyor dedi! Ya CAHİL!!!! Ya da konudaki hassasiyetime karsi yalan soylerek beni ikna etmeye calisiyor … Hem bu sekilde para kazaniyorlar hem de insanlari da zorla gunaha sokuyorlar. Ahirette Allahin yuzune nasil bakacak bu insanoglu cok merak ediyorum ! Allah da onlara merhamet etmesin ayni iskencelere maruz kalsinlar insallah ! Cok cok cok Amin !

Bir Cevap Yazın