Kozmetik ürünlerin hayvanlar üzerinde test edilmesi, hayal kırıklıkları, kızgınlık…

Home / ANA SAYFA / Kozmetik ürünlerin hayvanlar üzerinde test edilmesi, hayal kırıklıkları, kızgınlık…

Öncelikle:

Bu yazıyı hazırlamak benim için gerçekten çok zor oldu. Son bir haftadır tabiri caizse “kendime gelmeye” çalışıyorum. Peki neler oluyor?

Fark ettiniz mi bilmiyorum… Bir süredir blogda belli markalara yer vermiyorum. Hayvanlar üzerinde test yaptığı bilinen markaların ürünlerini artık satın almıyorum ya da tarafıma gönderilmesini kabul etmiyorum. Konuyla ilgili gelişmeleri elimden geldiğince takip etmeye çalışıyorum ve bu süreçte çok büyük hayal kırıklıkları yaşıyorum.

Kısa bir süre önce peta, Estee Lauder’ı hayvanlar üzerinde test yapmayan firmalar listesinden çıkardı. Çünkü Estee Lauder’ın hayvanlar üzerinde test yapmadıklarını iddia etmelerine rağmen, bazı pazarlara girebilmek için deneylerinde hayvanları kullandıkları ortaya çıktı.(Yanılmıyorsam bahsi geçen ülke Çin.)

Çin Hükümeti kozmetik ürünlerin hayvanlar üzerinde test edilmesini zorunlu kılıyor.

Estee Lauder ve  bünyesinde olan Bobbi Brown, Clinique gibi markalar, hayvan deneyleriyle ilgili genelde şöyle bir şey söylüyorlar:

We do not conduct animal testing on our products or ingredients, nor ask others to test on our behalf, except when required by law.

Özetle: Kanunun gerektirdiği durumlar dışında hayvanlar üzerinde test yapmıyoruz.

Yani bu, markaların kanunların gerektirdiği durumlarda hayvanlar üzerinde test yapabilecekleri anlamına geliyor.

Hayal kırıklığı noktasına gelecek olursak:

MAC, hayvanlar üzerinde test yapmadığını söyleyen MAC, maalesef artık aynı açıklamayı yapıyor. Kanunların gerektirdiği durumlarda test yapabilecekleri anlamına geliyor bu da…

Konuyla ilgili markayla (MAC) iletişime geçen bloggerın yazısını okumak için:

http://www.logicalharmony.net/mac-cosmetics-is-no-longer-cruelty-free/#axzz1sNkb6Pdv

Blogu açmadan önce de MAC ürünlerini kullanıyordum, uzun süredir müşterileriyim. MAC’in böyle bir açıklama yapmamasını dilerdim fakat sonrasında silkelenip kendime geldim:

Hiçbir marka, hiçbir kozmetik ürün böyle bir vahşete değmez, değemez!

Bu noktada herhangi bir markayı günah keçisi ilan etmeye çalışmıyorum. Sevdiğim bir markanın, yeri geldiğinde hayvanlar üzerinde deney yapmaktan çekinmeyeceğini belirtmesi tam anlamıyla hayal kırıklığı benim için. Ama dediğim gibi, hiçbir şey vazgeçilmez değil. Ve gerçekten bahsi geçen markalar artık umrumda değil!

21 yıl boyunca MAC ürünlerini kullanan bir bloggerın konuyla ilgili yazısını okumak için tık tık!

Yazar, çok büyük hayal kırıklığına uğradığını, yine de markadan vazgeçebileceğini sanmadığını söylüyor. Ama ben çok da güzel vazgeçerim!

Tekrar ediyorum,

Hayvan testi denen şeyin ne kadar insanlık dışı bir şey olduğunu ilgili arama sonuçlarından  görebilirsiniz. Ben de birçok insan gibi bu kadar ileri gidilebileceğini tahmin edemezdim, çok yanılmışım…

Deneyler sırasında hayvanlar diri diri yakılıyor, kemikleri kırılıyor, tırnakları sökülüyor! Vücutlarına zehirli kimyasallar enjekte ediliyor! Ve bu korkunç deneyler kedi, köpek gibi her türlü hayvan üzerinde yapılıyor. Hayvan testi denen şey farelere iğne yapılmasından ibaret değil…

Bizler ne yapabiliriz?

Her ne koşulla olursa olsun, hayvanlar üzerinde test yapan ya da kanunlar gereği yapabileceğini belirten markaların ürünlerini satın almamak yapabileceğimiz en basit ve etkili şey olacaktır. Ne kadar çok insan tepkisini gösterirse, durum markalar açısından o denli caydırıcı olacaktır ki örneklerini görüyoruz.

Gördüğüm kadarıyla hayatında bir hayvana yer açmış çok fazla blogger var, en azından onların bu konuda daha duyarlı olacaklarını ümit ediyorum.

Lütfen Peta’nın listelerini inceleyin:

http://www.peta.org/living/beauty-and-personal-care/companies/default.aspx

Peta’nın sitesi ve listeleri sürekli güncelleniyor. Hayvanlar üzerinde test yapmadığını söyleyen ama Peta’nın listesinde olmayan markalar da mevcut. Bu noktada Peta’nın da yaptığı gibi, markanın sözüne güvenmekten başka yapılacak bir şey yok gibi görünüyor. ( Örneğin the Balm hayvanlar üzerinde test yapmadığını söylüyor ve ben buna güveniyorum.) Ama şu var ki yıllardır ürünlerini, içeriklerini hayvanlar üzerinde test eden hepimizin bildiği o büyük markaları öğrenebilirsiniz en azından. Zaten o dev şirketler de test yaptıklarını inkar etmiyorlar, güllük gülistanlık bir tablo çizmeye çalışıyorlar, yazık…

Öte yandan hayvanlar üzerinde test yapmadıkları halde, deney yapan firmaların bünyesine geçmiş markalar da mevcut. Bu duruma örnek olarak The Body Shop ve NARS’ı verebiliriz. Body Shop Loreal’in, NARS ise Shiseido’nun bünyesinde. Bu konu tam bir muamma, bu iki markayla ve benzer durumda olan diğer markalarla ilgili ne yapacağıma henüz karar verebilmiş değilim.

Lütfen, ” Ben mi kurtaracağım hayvanları” şeklinde düşünmeyin. Evet siz kurtaracaksınız. Yüzünüze, gözünüze sürdüğünüz şeyin işkence sonucu ortaya çıkmış bir ürün olduğu gerçeğini unutmayın, unutturmayalım…

Sevgiyle kalın.

Edit: Yukarıda linkini verdiğim logicalharmony isimli siteye birkaç güne kadar erişim varken, ne hikmetse google uyarı veriyor şimdilerde. Umarım en kısa sürede düzelir…

Leave a Reply

Your email address will not be published.