ANA SAYFA,  HABERLER,  Senden Benden Bizden

Yurtdışından Kozmetik Alışverişi Yasağı

Duymayan kalmamıştır muhtemelen,  19 Nisan’da çıkan yeni gümrük yasasıyla yurtdışından alışveriş kısıtlandı. Kısıtlama kelimesini kullanmak ne kadar doğrudur orası meçhul ya neyse. Kozmetik ve her türlü kişisel bakım ürünlerinin ülkeye girmesi ise tamamen yasaklandı.

Büyük kozmetik firmaları, Strawberrynet vb sitelerin haksız rekabete yol açtıklarını öne sürdü. Öyle oldu, böyle oldu durum bu raddeye geldi.

Benim anlamakta zorlandığım nokta şu: Beni yurt dışından alışveriş yapmaya yönlendiren şey buradaki fahiş fiyatlar. Yoksa ben de bayılmıyorum görüp  dokunamadığım, koklayıp mıncıklayamadığım ürünleri ”acaba rengi nasıl çıkacak, kırıldı mı döküldü mü ” diyerek en az on gün beklemeye. Tamam vergimi vereyim ama fiyatlar makul tutulsun, ben de mutlu mesut yapayım alışverişimi.

Kozmetik ya da başka bir alan… Asıl sinir bozucu olan ne olduğumuzu anlamadan, hiçbir ortak çözüm yolu arayışına girilmeden ansızın ortaya çıkan yasaklar. Bir sorunun üstesinden gelemiyor musun? Hooop ”yassaah arkadaşım”. Bu mu , bu kadar mı? Dehşet verici…

Umuyor ve diliyorum ki işe yarar, konuyla ilgili şöyle bir de imza kampanyası var.

Bu süreçte ben neler yapacağım?

Koşarak bahsi geçen kozmetik zincirlerine gitmeyeceğim tabii ki. Alın size yaşanmış bir diyalog:

-Merhaba,yardımcı olabilir miyim?

+(Ses çıkarmadan gülümsenir)

-Bakın bu farlarımız şöyle bitkisel, böyle organik …. ( Lafa bitkisel diye başladıkları anda film kopuyor bende zaten, gerisini dinlemiyorum)

+Hmm, bu farın pigmentasyonu çok zayıf…

-Pardon neyi?

Ne demek istediğimi anladınız değil mi kızlar =)

Bu saçma sapan sürecin bir an evvel sona ermesi dileğiyle…

6 Yorum

  • hülya

    yasaktan bir gece sonra strawberry den yasağı bilmeden alışveriş yapmıştım. sonra öğrendiğimde çok üzüldüm çünkü ürün 10 gün gümrükte bekledi. sonraki günlerde de çileğin sitesine şuan gönderim yapamıyoruz yazdılar. ama bugün çilekteki o yazı kalkmış ve ürünüm gümrükten geçmiş ve istanbula gelmiş. sanırım yasak konusunda bir değişme var.

  • yakre

    Arkadaşlar yasakta değişiklik yok, Bende ebay’den allık ve fondoten sipariş etmiştim, bugun ankara’da gumruge geldiğini soylediler paketin.Fakat almaya gittiğimde ülkeye sokmanın artık yasak oldugunu soylediler.

Bir Cevap Yazın